Ознака: пенал
Балкан 07.05.21 | 15:25

Вучиќ даде гол од пенал

Алекснадар Вучиќ денеска го посети малото место УБ за да види на лице место како се одвива процесот на вакцинација. Најде време и да отиде на стадионот на кој првите...

Фудбал 01.04.21 | 09:38

Moжеше да биде 1-3: Eве го моментот кога на Македонија не и беше досуден чист пенал

Победата на Македонија против Германија можеше да биде и поуверлива ако во 75 минута ни беше досуден чист пенал. Емре Џан играше со рака која му беше испружена, односно...

Твитови 01.04.21 | 08:48

Клетва на денот до судијата Карашев


Фудбал 05.03.21 | 22:11

Ново правило: Случајното играње со рака на напаѓачот нема да значи прекинување на акцијата

Телото задолжено за креирање на фудбалските правила (IFAB) одлучи денеска да воведе измени во одредбата поврзана со случајно играње со рака на напаѓач во акција што резултира...

Фудбал 02.11.20 | 16:22

Го фати голманот неспремен: Шутираше пенал додека си ја местеше копачката

Eден од најинтересните пенали се случи во Хрватска. На натреварот во втората лига меѓу Кроација и Цибалија најстрога казна изведуваше Мркољиќ. И додека се спремаше да...

Ракомет 12.05.19 | 08:02

Пеналот кој му ја донесе победата на Металург

Марио Танкоски беше ракометарот кој вчера го даде одлучувачкиот последен гол од пенал серијата во финалето на Купот на Македонија. Металург ја прекина петгодишната...

Фудбал 19.02.19 | 19:52

Казна од 2.000 евра за Пандев

Поради обид да одглуми пенал, македонскиот фудбалски репрезентативец во дресот на Џенова, Горан Пандев беше казнет од Дисциплинската комисија при Италијанската фудбалска...

Ракомет 19.01.19 | 20:55

Пеналот на Лазаров против Русија ги остави сите без зборови

Капитенот Кирил Лазаров беше најефикасен во македонската репрезентација во денешниот пораз од Русија (30-28), а на крајот со еден негов потег успеја и да ги воодушеви...