Ознака: пазарен инспекторат
Македонија 23.04.21 | 20:28

Вработените застанаа зад директорот: Сите потпишуваат петиција за поддршка на Пауновски

Откако премиерот Зоран Заев го разреши директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски, кој одби во институцијата да вработи нови луѓе по рамковен договор,а...

Црна хроника 18.12.20 | 11:33

Повторно затворен „Мош“, гостите им се заканувале на инспекторите

Полициски службеници од СВР Скопје заедно со Државниот пазарен инспекторат, вчера вечерта при контрола во угостителски објект на улица „Дебарца“ во Скопје констатирале...

Црна хроника 01.11.20 | 20:23

Поради непочитување на мерките затворени два локала во Скопје

Во текот на изминатото деноноќие полициски службеници од СВР Скопје и инспектори од Државниот пазарен инспекторат при вршење контроли во врска со почитување на мерките...

Економија 28.10.20 | 15:25

Угостители организираат свадби, имаат повеќе маси, без доволно растојание, констатираа инпекторите

За три свадби организирани во угостителски објекти во Тетово, Боговиње и Арачиново, Државниот пазарен иснпекторат по спроведена контрола има поднесено кривична пријава...

Македонија 15.10.20 | 09:25

Мицковски: Најдете пари бе будалчиња, на толкаво крадење и расфрлање, пари може да најдете

На толкаво крадење и расфрлање, пари може да најдете, остро реагира активистот Ивор Мицковски по прес-конференцијата на директорот на Државниот пазарен инспекторат,...

Македонија 14.10.20 | 16:39

Министерството одби вработување на 20 нови инспектори, откри Пауновски

Немаме доволно инпектори меѓутоа максимално со она што се располага, инспекторите се искористени. Сите инспектори што се со звање советник или помлад инспектор ги користиме...

Македонија 17.03.20 | 12:16

Досега 10 затоврени локали, некои се прават не знаат за мерката или ја злоупотребуваат

Во врска со непочитувањето на владината одлука за работа на кафетериите, локалите, бурекџилниците, директорот на Пазарниот инспекторат Стојко Пауновски информираше...