Ознака: Павлина Црвенковска
Македонија 30.11.22 | 13:43

Црвенковска да ги пријави сите притисоци или влијанија до институциите, порача Ковачевски

Точно е дека претседателката на Судскиот совет која си даде оставка, Павлина Црвенковска изнесе одредени квалификации за постоење на политички или деловни притисоци...

Македонија 29.11.22 | 11:11

Поради хајка на бизнис елитата: Црвенковска поднесе неотповиклива оставка од позицијата претседател на Судски совет

Претседателката на Судски совет, Павлина Црвенковска поднесе оставка поради како што вели медиумската хајка со пласирање на лажни информации. Оставката ја поднесе...

Македонија 19.10.22 | 11:52

Црвенковска: Не ја пријавив фирмата во која мојот сопруг е содружник, бидејќи е во стечај и е затворена постапката

По мое толкување и по толкување на правници кои се бават со трговско право, немам обврска во анкетен лист да пријавам имот како сопственост кој всушност не е сопственост,...

Македонија 04.04.22 | 15:42

Црвенковска: Судскиот совет бара 150 слушатели за судии во десеттата генерација на Академијата

Десеттата генерација на судии во Академијата за судии и јавни обвинители (АСЈО), треба за брои 150 слушатели. Ова е официјалното барање кое Судскиот совет на Република...

Македонија 31.03.22 | 13:45

Црвенковска: Судството е ажурно, иако од 34 судови неажурни се 19

Според оценка на Судскиот совет во целина, судството е ажурно, иако од 34 судови, ажурни се 15, додека неажурни се 19, информира претседателката на Судскиот совет Павлина...

Економија 08.05.21 | 12:09

Дали Павлина Црвенковска знае што е тоа морал? Оставка веднаш!

Дали има надеж дека нашето судство ќе стане независно и ќе оценува праведно? Или дали и понатаму ќе гледаме нарачани пресуди, интервенции и надворешни влијанија во судската...

Македонија 08.05.21 | 08:48

Павлина Црвенковска нема искуство како судија, туку партиски багаж

Изборот на Павлина Црвенковска за претседател на Судскиот совет е уште еден показател дека власта на Заев максимално го партизира судството. Имено Црвенковска нема...

Економија 08.05.21 | 08:39

Со кого ги делел парите од кредитот сопругот на Павлина Црвенковска?

Дали има надеж дека нашето судство ќе стане независно и ќе оценува праведно, прашуваат оштетените штедачи од Еуростандард банка Или дали и понатаму ќе гледаме нарачани...

Економија 07.05.21 | 09:03

Дали Финансиската полиција испитала каде завршиле 1.600.000 евра „позајмени“ од сопругот на Павлина Црвенковска?

Оштетените штедачи од Еуростандард банка ја повикуваат финансиската полиција да веднаш испита како работела фирмата „Екопласт рисајклинг“, една од должниците на...

Македонија 07.05.21 | 08:53

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Павлина Црвенковска, продолжената рака на Заев во судството

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Павлина Црвенковска, продолжената рака на Заев во судството. Според опозициската партија Црвенковска нема кредибилитет да го води Судскиот...

Македонија 06.05.21 | 13:47

Антикорупциска чека од Павлина Црвенковска да го пријави матичниот број на нејзиниот сопруг

Државната комисија за спречување на корупција тврди дека новоизбраната претседателка на Судскиот совет, Павлина Црвенковска, во нејзиниот доставен анкетен лист не...

Економија 06.05.21 | 11:32

Дали молкот за Црвенковска значи одобрување на криминалот и корупцијата во Македонија?

Истражувањата на Галуп покажуваат дека на секое второ лице во светот му се намалиле приходите поради пандемијата на коронавирусот, а луѓето во сиромашните земји се...

Македонија 04.05.21 | 20:41

Арсовски: Црвенковска е донесена да го чисти криминалот на Зоран Заев, очигледна е нејзината поврзаност и на нејзиното семејство со СДСМ

Во врска со назначувањето на Павлина Црвенковска како Претседател на Судскиот совет, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски посочи дека блискоска со Зоран Заев и...

Македонија 03.05.21 | 09:48

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковска да си даде оставкa

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека сопругот на Павлина Црвенковска ново назначената претседателка на Судски совет, исто како и Заеви преку неговата фирма земал кредит од Еуростандард...

Економија 03.05.21 | 08:31

Оштените штедачи објавуваат шема по која се одвивал грабежот на Еуростандард во кој учествувал сопругот на Павлина Црвенковска

Дали постои надеж за расчистување со криминалот и корупцијата во земја каде Павлина Црвенковска е претседател на Судскиот совет? Оштетените штедачи на Еуростандард...

Македонија 30.04.21 | 20:40

Антикорупциска ќе ја испитува имотната состојба на новата претседателка на Судскиот Совет

Антикорупциската комисија отворила предмет за имотната состојба на новата претседателка на Судскиот совет, Павлина Црвенковска, потврдила претседателката на комисијата...

Македонија 30.04.21 | 11:46

Зошто Црвенковска се обидува да ја преземе улогата на жртва, а фактите го говорат спротивното?

Наместо Павлина Црвенковска да си даде неотповиклива оставка од ново добиената позиција на претседател на Судски совет, одлучи да проба да и појасни на јавноста дека...

Македонија 29.04.21 | 17:50

Мицкоски: Во судскиот совет има претседател кој нема донесено ниту една пресуда, тоа е човек на Заев за политизација

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во Дневникот на МТВ, истакна дека Зоран Заев продолжи со политизација на правосудството во Македонија и тоа го покажува...

Македонија 29.04.21 | 13:25

Станче од 20 квадрати, глисер и камп-приколка: Во скромниот имот на Црвенковска го нема кредитот од 1.6 милиони евра

Скромен имот пријавила новоизбраната претседателка на Судскиот совет во анкетниот лист. Според објавените податоци, таа лично поседува стан од 20 квадрати, а како заеднички...

Економија 29.04.21 | 09:29

Сопругот на претседателката на Судскиот совет Павлина Црвенковска должи 1,6 милиони евра во Еуростандард банка

Ограбените штедачи од Еуростандард банка непосредно пред изборот на Павлина Црвенковска за претседател на Судскиот совет, потсетуваат на долгот на нејзиниот сопруг...