Ознака: парична помош
Скопје 09.12.21 | 12:49

Град Скопје ќе додели финасиска помош од 3,5 милиони денари на семејствата на настраданите во автобуската несреќа

На барање на градоначалничката Арсовска, на денешната втора седница на Советот на Град Скопје, сумата во предлог-одлуката за доделување на паричната помош за семејствата...

Македонија Скопје 25.11.21 | 14:24

Гази Баба ќе донира 450.000 денари за помош на семејствата на загинатите

На четвртата седница на Советот на општина Гази Баба денеска едногласно беше усвоена одлуката предложена од градоначалникот Бобан Стефковски  за доделување на 450.000...

Скопје 25.11.21 | 10:51

Градот Скопје ќе додели парична помош за семејствата на загинатите во автобуската несреќа

Градот Скопје ќе додели два милиона денари за семејствата на починатите од Скопје во автобуската несреќа што пред два дена се случи во соседна Бугарија. На предлог на...

Македонија 24.11.21 | 12:52

Eднократната парична помош од 6.000 денари за првачињата во Општина Новаци

Општина Новаци и оваа година доделува еднократна парична помош на семејствата со прваче во висина од 6.000 денари. Целта на овој проект е да се олеснат трошоците на родителите...

Македонија 10.09.21 | 15:38

Општина Тетово ќе им додели по 60 илјади денари на семејствата на загинатите и повредените во пожарот

Се сретнав со противпожарната биграда според нивниот извештај во 21: 02 минути на 8 спетември добиле повик дека им пожар во ковид болницата на трен пристигнале во 21:07 минути...

Економија 31.07.21 | 10:44

Одобрени средствата од ковид програмите за туристичките агенции, ноќните клубови и за рестораните за свадби

Владата ја дополни Програмата за поддршка на домашен туризам за работници со ниски приходи со дополнителни 22.900.000,00 денари со што вкупниот износ на средствата од дел...

Балкан 26.07.21 | 19:29

Сите граѓани на Србија ќе добијат по 50 евра до крајот од годината, а пензионерите по 100 евра

Српскиот министер за финансии, Синиша Мали, на својот Инстаграм профил објави дека сите полнолетните граѓани во Србија ќе добијат дополнителни 20 евра во декември. Тоа...

Македонија 14.04.21 | 20:24

Поради административни бариери над 47.000 граѓани останаа без помош за нега на друго лице

Над 47 илјади граѓани останаа без парична помош за нега на друго лице поради административни бариери. Центрите за социјална работа, каде се поднесуваат барањата – не...

Македонија 17.12.20 | 20:24

Класичен поткуп – 500.000 евра за Арачиново за справување со Ковид кризата, а за другите општини ништо

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Што не е јасно?” на Алфа телевизија гостуваше поранешниот градоначалник на Град Скопје, Коце Трајановски. Тој во вечерашното...

Култура 17.12.20 | 15:35

Уметниците имаат само два дена за аплицирање за парична помош

Владата донесе Одлука за финансиска поддршка на уметници и културни работници, која се состои од еднократна исплата на средства во месечен нето-износ од 14.500, 18.000 или...

Македонија 14.12.20 | 15:37

7.500 медицински работници ќе добијат парична помош

Владата донесе одлука за пренамена на дел од средствата за еднократна помош за 7.500 медицинските работници, кои вршејќи ја својата работа се директно во контакт со заразени...

Економија 12.12.20 | 15:18

Проверете дали ве има на списокот: Објавена листата на граѓани кои кои ќе добијат помош со четвриот сет мерки

Владата на вчерашната седница донесе одлука за четвртиот сет мерки, со кои доделува помош на граѓаните. Владата им излезе во пресрет на барањата и иницијативите на повеќе...

Економија 02.12.20 | 12:35

Почнува исплата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) информира дека од утре почнува исплатата на Гарантираната минимална помош – ГМП за ноември годинава. Со цел да се...

Балкан 29.07.20 | 15:19

Ако се вратат во матичните земји, мигрантите од грчките острови ќе добијат 2000 евра

Мигрантите кои до 31 декември 2019 година пристигнале и престојуваат на грчките острови Лерос, Самос, Лезбос, Кос и Хиос од понеделникот можат да се пријават за доброволно...

Култура 01.06.20 | 18:04

Независните уметници бараат воведување на специјални мерки за помош на домашната вонинституционална културна сцена

Уредбата со законска сила за финансиска поддршка на уметници и други физички лица кои самостојно вршат дејности и други активности во областа на културата за време...

Скопје 10.02.20 | 12:45

По 100.000 денари за опожарените семејства од Шутка

Советот на Град Скопје на утрешната седница ќе одлучува за доделување парична помош за шесте семејства чии домови беа опожарени во пожарот што се случи минатиот месец...

Скопје 11.01.20 | 15:16

Парична помош и сместување за семејството кое изгуби две деца во пожарот во Шуто Оризари

Министерството за труд и социјална политика ќе обезбеди еднократна парична помош и сместување на семејствата кои вчера ги загубија домовите во пожарот во Шуто Оризари,...

Македонија 26.11.19 | 14:32

100.000 евра првична помош од Македонија за Албанија

На денешната седница Владата донесе одлука да се издвојат шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република...

Скопје 30.05.19 | 10:47

Еднократна парична помош за првачињата во Аеродром

Општина Аеродром и оваа година доделува еднократна парична помош на семејствата со прваче во висина од 3.500 денари. Целта на овој проект е да се олеснат трошоците на родителите...

Македонија 14.02.19 | 15:23

Парична помош од 30.000 денари од Црвениот крст на семејствата на загинатите во автобуската несреќа

Црвениот крст на Република Македонијаќе додели парична помош во износ од по 30.000 денари на семејствата на загинатите во автобуската несреќа. Во овие тешки моменти на...