Ознака: палење
Македонија 04.06.22 | 12:16

Пендаровски го осуди палењето на културниот центар во Битола

Претседателот Стево Пендаровски најостро го осуди палењето на влезот во културниот центар на бугарската заедница во Битола. Тој на Твитер напиша дека ваквите чинови...

Црна хроника 18.09.21 | 12:41

Ја ограбил црквата „Свети Петар и Павле“ во Горно Лисиче и се обидел да ја запали

Полициски службеници од Единицата за внатрешни работи Аеродром и Драчево, на 14 септември при обид за тешка кражба во црква „Свети Петар и Павле“ на ул.„Горно Лисиче“...

Скопје 23.06.21 | 16:48

Државниот инспекторат за животна средина ги охрабрува граѓаните: Пишете ни на месинџер, за да пријавите загадување

Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) иницираше заеднички акции со Инспекторатот на Град Скопје и МВР со цел спречување на палење кабли и гуми покрај реката...

Балкан 28.11.20 | 22:51

Во Бугарија запалено македонското и српското знаме?

На Фејсбук страницата ВМРО младежи-Русе е објавено видео како се пали македонско  и српско знаме. Бугарските медиуми пишуваат дека авторот на страницата е од  Митровица...

Свет 13.11.20 | 11:33

Белгија протера петмина Данци кои имале план да го запалат Куранот

Белгија протера петмина дански крајно десничарски активисти поради нивните планови за палење на Куранот во муслиманскиот дел од Брисел. Данските државјани се протерани...

Црна хроника 24.10.20 | 14:04

Приведен велешанец поради палење автомобил

Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за општ и насилен криминал во соработка со СВР Велес вчера по наредба на судија на претходна постапка од Основен суд Велес...

Црна хроника 05.08.20 | 20:37

СВР Скопје трага по младиот пироман

Нa 4 август 2020 до Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР, преку сервисот „Црвено копче“ пристигнала пријавата за лицето кое „Тик-ток“ се снима...

Црна хроника 31.01.20 | 22:21

Фатени лица што палеле кабли под Кале

Дежурните екипи на Инспекторатот на Град Скопје вечерва откриле лица кои палеле кабли под Калето. Главниот инспектор на Град Скопје Мирослав Богдановски за МИА изјави...

Црна хроника 29.11.19 | 18:45

Maж пали дрво пред „Ситимол“

На социјалните мрежи предмалку беше објавено видео од човек, кој почнува оган во зеленилото до трговскиот центар „Ситимол“. Вчера Град Скопје соопшти декаќе ги засили...

Скопје 14.09.19 | 10:41

Внимавајте, се снима: Со дрон најден човекот што пали отпад во Сарај!

Жител на Сарај кој палел органски отпад на својата нива е снимен со дрон од Инспекторатот на Град Скопје. При инспекциски надзор во Сарај, каде секојдневно се палат ниви...

Црна хроника 10.09.19 | 16:19

Малолетници запалиле душеци во училишна спортска сала

Во полициската станица Кисела Вода. вчера во 13: 28 часот било пријавено дека настанал пожар во малата спортска сала од основно училиште. Екипа од Бригадата за противпожарна...

Свет 24.07.19 | 13:56

Австралиски муслимани добија 22 години затвор за палење џамија во Мелбурн

Тројца австралиски сунитски муслимани се осудени на казни затвор од 16 до 22 години, секој поради напад на шиитска џамија во Мелбурн, инспирирани од исламска држава. Абдула...

Црна хроника 26.03.19 | 10:13

Поведена постапка против две лица за сечење на трската на крајбрежје во Струга

Основното јавно обвинителство Струга поведе постапка против две лица за сечење на трската од езерското крајбрежје, како и против инспектор по природа од Министерството...

Економија 19.02.19 | 14:17

Гори трската во Калишта: Екологистите предупредувааат дека се чисти терен за нови градби

Изгоре поголема површина трска од крајбрежниот појас на Охридското Езеро на потегот од Струга до селото Калишта. Екологистите забележуваат дека трската намерно се...

Здравје 20.12.18 | 18:32

Во струмичко се ложат гуми во печки за вар

„О2 Иницијатива“ објави потресни фотографии од селото Костурино, Струмица, на кои може да се види како во печките за гасење вар се ложат гуми. Тие ја опишуваат сцената...