Ознака: падот на масада
Култура 05.03.24 | 11:10

„Падот на Масада“ вечерва во Драмски

Во вторник, на 5 март 2024 година, во Драмскиот Театар во Скопје, со почеток во 20:00 часот ќе биде изведена театарската претстава „Падот на Масада“. Автор: Венко Андоновски Режија:...

Култура 28.12.23 | 09:21

Дали идеите вредат да се положи животот за нив, или не?, прашува Венко Андоновски во „Падот на Масада“ чија премиера е вечерва во Драмски

Дали идеите вредат да се положи животот за нив, или не?, е прашањето кое го поставува писателот и драмски автор Венко Андоновски во „Падот на Масада“ чиј текст вечерва...

Култура 26.12.23 | 16:49

„Падот на Масада“ од Венко Андоновски, а во режија на Дејан Пројковски е последна премиера во Драмски театар за оваа година

На 28 декември во Драмски театар Скопје ќе се одигра премиерно претставата „Падот на Масада“, според текст на Венко Андоновски, а во режија на Дејан Пројковски. Ова е...

Култура 22.12.23 | 11:45

„Падот на Масада“ на Дејан Пројковски премиерно во Драмски театар на 28 декември

На 28 декември (20 часот) премиерно во Драмски театар ќе биде изведена претставата „Падот на Масада“ од авторот Венко Андоновски, а во режија на Дејан Пројковски. Со премиерата...