Ознака: пациенти
Црна хроника 17.09.21 | 12:56

Имињата на жртвите во пожарот во Тетово нема да бидат јавно објавени

Имињата на 14-те пациенти заразени со корона, кои минатата недела изгореа за неколку минути во тетовската модуларна болница, нема да бидат јавно објавени. Иако после...

Македонија 29.08.21 | 19:54

Болниците се полнат со ковид пациенти – десетици приеми само во последното деноноќие

Делта сојот ги полни болниците и изминатото деноноќие дури 57 пациенти биле хоспиталзиирани во здравствените установи низ државата. Вкупната бројка на оние кои поради...

Македонија 18.08.21 | 11:15

Седум пациенти починале од Ковид-19 во болницата во Тетово

Изминатата ноќ 7 пациенти починале во тетовската болница како последица на ковид 19, објави „Слободен печат“ повикувајќи се на изјава од раководителот на ковид центарот...

Македонија 03.08.21 | 09:51

Пациентите кои беа синоќа примени во болницата во Кочани се пуштени дома

Министерството за здравство информира дека деветтемина жители на Кочани кои синоќа побараа лекарска помош поради вдишување на чад, како последица од пожарот се во...

Здравје 15.07.21 | 15:58

Пристигна „Казиривимаб и Имдевимаб“, најсоврмената терапија за лекување на пациенти болни од ковид-19 кои не се хоспитализирани

Министерството за здравство информира дека денеска пристигна најсовремениот метод на терапија за пациенти заболени со вирусот Ковид 19, моноклонална „коктел терапија“...

Македонија 04.07.21 | 23:48

Филипче: Не дозволивме ниту еден пациент да остане без соодветно болничко лекување

Овие средби не се почеток на кампања, овие средби се за да го слушнеме гласот на граѓаните, да видиме што мислите, да го споделиме информации, затоа што така сакаме да...

Македонија 06.06.21 | 10:49

Седум пациенти се лекуваат во ковид-центарот во Охрид

Во модуларната болница на ковид-центарот при Општата болница во Охрид се лекуваат седум лица заболени од Ковид-19. Во Ковид центарот во општата болница има 44 слободни...

Македонија 04.06.21 | 08:23

Вакцина примиле 362.710 граѓани во земјава, на инфиктивните одделенија се лекуваа 141 пациент со Ковид-19

На вакциналните пунктови во Македонија, заклучно со вчера, вкупно се вакцинирани 241.368 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 362.710 дози вакцини, а по две дози од вакцините...

Здравје 02.06.21 | 13:54

164 пациенти се лекуваат од ковид-19 во болниците, за едноденоноќие хоспитализирани се четворица

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 4 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 65 лица сомнителни и потврдени за Ковид...

Македонија 02.06.21 | 13:48

Хоспитализирани четири нови пациенти поради компликации од корона вирусот во Скoпје

На инфективните одделенија во Скопје и во болниците во другите градови се лекуваат 164 пациенти со Ковид-19. Има околу 490 празни болнички кревети во ковид-центрите. Како...

Македонија 27.05.21 | 11:07

За 24 часа три нови ковид-пациенти хоспитализирани во Скопје, вкупно 249 се лекуваат во болниците низ државата

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 249. Како...

Македонија 23.05.21 | 11:04

Во ковид центрите ширум земјава се лекуваат 329 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 329 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, информираат...

Скопје 22.05.21 | 15:17

Во Скопје хоспитализирани 23 пациенти со компликации од корона: На инфективните оддели во земјата се лекуваат 340 пациенти со Ковид-19

На инфективните одделенија во Скопје и во болниците во другите градови се лекуваат 340 пациенти со Ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Во изминатите 24 часа...

Македонија 21.05.21 | 13:01

Поради компликации со корона, осум пациенти примени во ковид центрите во Скопје во последните 24 часа

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани осум нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 142 лица сомнителни и потврдени за...

Македонија 19.05.21 | 11:04

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 253 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 253 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите...

Здравје 17.05.21 | 14:32

Само шест пациенти се хоспитализирани од Ковид-19 за 24 часа

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализирани 6 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 204 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19...

Здравје 04.05.21 | 11:07

Во болниците во Македонија од ковид-19 се лекуваат 1.068 пациенти, за еден ден во Скопје се примени 24 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 622 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите...

Здравје 29.04.21 | 14:06

Се намалуваат бројките во болниците на пациентите кои се лекуваат од ковид-19

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1.237 и има околу...

Свет 29.04.21 | 09:51

Убиени четворица пациенти во клиника во Германија, вработена е осомничена за злосторството

Четири лица беа пронајдени мртви во болница во градот Подсдам недалеку од Берлин, а беше уапсена и жена осомничена за нивното убиство, соопшти денеска германската полиција. Портпарол...

Здравје 28.04.21 | 14:10

Во болниците се лекуваат 1.334 пациенти поради компликации од Ковид-19

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците во земјата е 1.334 и има околу...