Ознака: пациенти
Свет 09.07.20 | 11:52

Во болницата во Бергамо првпат по 137 дена нема пациенти со ковид-19

Одделението за интензивна нега во болницата  во Бергамо, првпат од почетокот на епидемијата, почната на 23 февруари, нема пациенти со Ковид-19, соопшти болницата. Одделнието...

Здравје 29.06.20 | 14:02

Две деца се меѓу 22 пациенти позитивни на коронавирусот во болницата во Козле

Дваесеттина пациенти се хоспитализирани во болницата на Козле, а вкупниот капацитет на болницата е 60-тина кревети со централен довод на кислорот, што е многу битно за...

Македонија 25.06.20 | 08:47

Критично во „8 Септември“: Над 100 заболени на кислородна поддршка

Повеќе од 100 пациенти заразени од Ковид 19 се на кислородна поддршка во Градската болница „8 Септември“, потврди за „Фокус“ директорот доктор Кристијан Костов. Кај...

Здравје 24.06.20 | 15:34

Дел од пациентите од ГОБ „8 Септември“ се префрлаат во болницата во Козле

Во болниците во моментот се хоспитализирани вкупно 359 пациенти заразени со ковид-19, од кои пет се на респиратор. Најголем број, се сместени во ГОБ „8 Септември“, а дел...

Здравје 21.06.20 | 10:12

Детската болница Козле од денеска прима пациенти со КОВИД-19

Болницата на Институтот за белодробни заболувања кај децата – Козле од денеска прима возрасни пациенти заболени од КОВИД-19, соопшти Министерството за здравство, информирајќи...

Македонија 17.06.20 | 16:47

Стевановиќ: Половина од починатите пациенти се предоцна донесени на лекување

Директорката на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби Милена Стевановиќ вели дека барем 50 отсто од пациентите кои починале од Ковид-19 по хоспитализација...

Македонија 17.06.20 | 15:38

Во монтажната болница се сместени тројца пациенти со ковид-19

На Инфективната клиника од вчера се користи и монтажната болница, каде се сместени тројца пациенти. Одделението е целосно опремено, а има и лекари и сестри, соопшти министерот...

Здравје 06.05.20 | 19:11

Во Велес, 12 излекувани и пет новозаболени од Ковид 19 од кои еден од Чашка

Во изминатите 24 часа во Велес регистрирани се пет новозаболени од корона вирусот од кои едно лице е од општина Чашка. Со тоа, бројката на заболени во Велес изнесува 85,...

Здравје 06.05.20 | 15:59

Четворица пациенти се лекуваат во штипското Инфективно одделение

Во Инфективното одделение во Клиничката болница во Штип хоспитализирани се четворица пациенти заразени со коронавирус. Директорот на болницата, Ален Ѓеорѓијев вели...

Македонија 02.05.20 | 14:30

Еден починат, 45 оздравени пациенти и 15 нови случаи со Ковид 19

Четириесет и пет оздравени пациенти се регистрирани денеска во Институтот за јавно здравје, од кои 19 се во Скопје, 25 се во Куманово и едно лице е во Прилеп. На Клиниката...

Македонија 22.04.20 | 14:29

Почина 51-годишен скопјанец од ковид-19, 28 се новозаболени, 48 излекувани

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 48 излекувани пациенти. Од нив 6 пациенти од болничко лекување и 42 кои се лекуваа...

Македонија 15.04.20 | 17:56

Скандалозна голгота пред болницата во Охрид: Семејството на починатиот од Лабуништа објави видеозапис

Ова е жив срам, еве еден час чекаме со пациент тука,ете истото се случува што се случуваше пред недела дена. Иститот случај, еве комбето е тука на докторот малку му е еден...

Здравје 09.04.20 | 17:28

Најмногу прогонува звукот од мобилниот телефон на починатите, вели медицинска сестра

Сестрата Александра Мациас во подолга објава на Фејсбук ги опишала тешкотиите со кои се соочува секојдневно, извршувајќи ја својата работа, а открила и што е она што...

Свет 09.04.20 | 13:27

Пациентите изгледаат и се чувствуваат добро и одеднаш веќе не реагираат

Aмериканската сојузна држава Њујорк е најтешко погодена од коронавирусот, со досега 149,316 потврдени случаи на заболени. Болниците одамна се преполни, а медицинскиот...

Здравје 02.04.20 | 11:51

Филипче: Матичниот лекар треба да ги следи пациентите кои се на домашно лекување од корона вирусот

Лицата со лесна форма на болеста и без ризик за компликации се лекуваат во домашни услови. Матичниот/семеен лекар треба да биде вклучен во надзорот на здравствената...

Свет 27.03.20 | 19:16

Излекувани пациенти повторно се позитивни: Ковид-19 се враќа во Кина?

Кај 14 поценти од заразените со коронавирусот во Кина била дијагностицирана болеста двапати, пишува реномираниот британски портал „Sun“, повикувајќи се на резултатите...

Свет 16.03.20 | 08:56

Кина ја победи короната, испишан и последниот пациент од привремената болница во Вухан

Со испишувањето на на последните 34 пациенти, привремената болница во Вухан и официјано е затворена, соопшти информациската агенција Казинформ. Во текот на 34-те дена,...

Здравје 09.03.20 | 17:03

Филипче: Во изолација се 64 здравствени работници од Кожната клиника и 24 пациенти

Информации да се црпат изворно и да не се шират лажни вести. – потенцираше министерот Филипче на денешпната прес – конференција. После сместувањето на директорката...

Здравје 08.03.20 | 14:51

Сопружниците со коронавирус се во стабилна состојба

Министерството за здравство информира дека состојбата на двајцата сопружници заболени од коронавирусот кои се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести...

Здравје 28.02.20 | 21:53

Две лица сомнителни за инфицираност со коронавирусот побегнале од Штипската болница

Двајца пациенти попладнево скршиле прозорец и избегале од штипската болница каде се пријавиле по скорото враќање од Италија, потврди за Телма министерот Наќе Чулев. Станува...