Ознака: пациент
Македонија 31.08.21 | 11:38

Пациент заразен со корона вирус избегал преку прозорец од болницата во Гостивар

Пациент заразен со корона вирусот е снимен како излегува од прозорецот на задната просторија на Одделот за инфективни болести од болницата во Гостивар, објави порталот...

Здравје 27.07.21 | 21:15

Тетовец вакциниран со „Синофарм“ починал од ковид-19

Во болница во Тетово починал 62-годишен пациент кој бил заразен со ковид-19, иако претходно имал примено две дози од вакцината на „Синофарм“. Раководителот на ковид-центарот...

Здравје 20.07.21 | 13:44

Почина 56-годишен скопјанец од ковид-19, регистрирани се 21 новозаразени

Педесет и шест годишен пациенти почина од компликации од ковид-19 во болница, информира Министерството за здравство, а според податоците од Институтот за јавно здравје...

Македонија 05.07.21 | 13:43

Два дена по извршената трансплантацијата, почина пациентот на кој му беше пресадено срце

Два дена откако беше извршена трансплантацијата на срцe, починал последниот пациент кај кого беше изведена ваква операција, јавува Телма. Неговите блиски за телевизијата...

Македонија 08.06.21 | 09:38

Пациентот заразен со индисјкиот сој се разболел во Ирак во мај, но наскоро ќе биде пуштен дома

Македонецот кој беше примен во болница со индискиот сој на корона вирусот, а кој се вратил од Ирак, заболел од Ковид-19 уште во мај. Како што неофицијално објави „МКД.мк“,...

Вести 07.06.21 | 11:15

Индиската мутација регистрирана во Македонија: Хоспитализиран пациент кој се вратил од Ирак

Министерството за здравство информира дека минатата недела кај еден пациент кој е хоспитализиран во приватна болница, е детектирано присуство на „индиски“ сој на...

Здравје 29.04.21 | 13:13

Позната причината за бегството на пациентот од штипската модуларна болница кој потоа почина

Состојба на хипоскија, односно недостаток на кислород во мозокот е причина за бегството на 75-годишниот пациент од Пробиштип од штипската модулнарна болница, кој на...

Црна хроника 24.04.21 | 14:14

Пациент ноќеска по полноќ побегнал од модуларната болница во Штип, еден час подоцна е пронајден мртов

Ноќеска по полноќ модуларната болница ја напуштил 75 годишен пациент од Пробиштип. Еден час подоцна е пронајден мртов во една од околните улички околу штипската болница....

Балкан 09.04.21 | 10:28

Пациент убил друг пациент во ковид-одделот на атинската болница

Пациент кој се лекувал од ковид-19 во атинска болница е уапсен под сомнение дека убил друг пациент, откако го исклучил од респиратор. Полицијата соопшти дека осомничениот,...

Македонија 06.04.21 | 14:23

Мицковски за починатиот маж: Од многу ширење позитива на Заев и компанија, државава ни е трагедија

Од многу ширење позитива на Заев и компанија, државава ни е трагедија, коментира активистот Ивор Мицковски по веста дека почина 63-годишникот кого екипа на Итната медицинска...

Македонија 06.04.21 | 14:13

Почина 63-годишникот кого екипа на Итната медицинска помош пет часа на раце го носеше по тежок планински терен

Почина 63-годишниот пациент кој екипа на итната медицинска помош пет часа пеш го носеше по тежок планински терен. Оваа информација за Сител ја потврдуваат од штипската...

Здравје 15.03.21 | 12:34

За 24 часа во Скопје се хоспитализирни 31 ковид-пациент

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје е хоспитализран 31 нов пациент поради компликации од корона вирусот. Вкупно 436 лица сомнителни и потврдени за КОВИД -19...

Здравје 10.03.21 | 19:48

На инфективното одделение во Дебар само еден ковид пациент

На Инфективното одделение при Општата болница во Дебар хоспитализиран е само еден пациент, што е најмала бројка досега од отворањето на одделението на 11 ноември минатата...

Македонија 10.03.21 | 11:32

„Кажете кој доктор ќе ви го прими“: И по 10 повици Брзата помош не дошла да помогне за хронично болен на кој му е потребна кислородна поддршка

„Кажете кој доктор ќе ви го прими“, биле зборовите кои Елизабета Гиовска ги слушнала од Брзата помош откако побарала до болница да се пренесе хронично болно, воедно...

Свет 09.03.21 | 12:21

Преместен првиот пациент: Чешка почна да испраќа тешко болни од Ковид-19 на лекување во странство

Чешка денеска го префрли првиот пациент со тешки симптоми на Ковид-19 на лекување во Полска, откако минатата недела го активираше барањето за солидарност и помош од земјите...

Македонија 10.02.21 | 11:31

Пациентот кој скокна од прозорец и почина бил во тешка состојба и под психијатриска контрола, велат од ГОБ „8 Септември“

Пациентот кој утринава скокна од прозорец од првиот кат на ковид-центарот во ГОБ „8 Септември“ бил хоспитализиран во интензивна нега. Пациентот А.Ц., роден 1950 год.), во...

Македонија 10.02.21 | 11:07

Почина 70-годишниот пациент болен од ковид што скокна од прозорец од ГОБ „8 Септември“

Почина 70-годишниот пациент што скокнал од првиот кат на Ковид центарот во ГОБ „8 Септември“.Тој бил хоспитализиран бил пред пет дена и позитивен на ковид-19. Од МВР за...

Македонија 10.02.21 | 10:16

Пациент се фрлил од прозорец од ГОБ „8-ми Септември”

Пациент кој се лекувал во Градската општа болница „8-ми септември” утринава се фрлил од прозорец, дознава Сител од болнички извори. Засега не е познато дали пациентот...

Балкан 25.01.21 | 14:31

Анестезиолог сексуално малтретирал млад пациент во кома

Општиот суд во Бања Лука го потврди обвинението против поранешниот началник во Клиниката за анестезија и интензивно лечење на УКЦ Република Српска д-р Дарко Голиќ за...

Балкан 13.01.21 | 08:47

Возач на Брза помош се пробивал 5 км низ снег за да му помогне на пациент

Возач на Брза помош на Здравствениот дом во Власотинце, во Србија, Срѓан Радичевиќ тргнал во 6 часот наутро за да транспортира пациент од Липовица за хемодијализа во...