Ознака: опозиција
Македонија 22.03.21 | 20:53

Влада бара од опозициските пратеници да прават кворум

Владата апелира до пратениците кои ја блокираат работата на Собранието да се повлечат од тој деструктивен начин на дејствување, бидејќи со тоа носат сериозни штети...

Балкан 12.03.21 | 17:25

Јас ќе ве одведам во затвор со свои раце: Албанскиот претседател Мета се судри со полициски службеници во просториите на ФРД

Несекојденвен настан се случи денеска во седиштето на партијата Нов демократски дух(ФРД), меѓу претседателот Илир Мета и полициските службеници, кои биле дојдени да...

Македонија 08.03.21 | 22:41

Гаши контра Заев: Немало преговори со СДСМ, нема ниту еден пратеник од опозицијата кој ќе се приклучи на актуелното мнозинство

Наши пратеници нема да преминат во владиното мнозинство, ниту пак имало преговори со СДСМ, рече вечерва ексклузивно во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, лидерот на...

Македонија 03.03.21 | 20:34

Нема пратеници од опозицијата кои го поддржуваат, како што најавуваше Заев

Со присуство само на пратениците од владината коалиција и 62 гласови „за“, Собранието попладнево и изгласа доверба на Владата, откако претходно тоа од пратенциите усно...

Свет 23.02.21 | 09:44

Насилно уапсен опозицискиот лидер во Грузија

Грузиската полиција со насилен упад во седиштето на главната опозициска партија „Обединето национално движење“ го уапси лидерот на партијата Ника Мелија. Опозицискиот...

Македонија 01.02.21 | 13:11

Заев: Ако ВМРО ДПМНЕ имаат алтернатива нека ја покажат на конструктивен начин

Ако ВМРО ДПМНЕ имаат алтернатива нека ја покажат на конструктивен и аргументиран начин, наместо со ситно политиканство да ја отежнуваат состојбата, изјави претседателот...

Македонија 29.12.20 | 23:32

Мицкоски повика на обединување на опозицијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во гостување во емисијата „Прашањето ми е следно“ на порталот Инфомакс повика на обединување на опозицијата со цел...

Македонија 25.11.20 | 12:59

Политичкото насилство на власта се трансформира во медиумско „замрзнување“ на опозицијата

Спроведувањето отворено политичко насилство во практикувањето на власта, преку замолкнување на опозицијата на чело со најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ и...

Македонија 23.11.20 | 17:16

Опозицијата не се појави на координација кај Џафери, велат дека нема веќе да обезбедуваат кворум

Координаторите на пратеничките групи на опозициските партии, ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса за Албанците, Алтернатива и Левица, денеска претпладне не присуствуваa на редовната...

Македонија 06.11.20 | 11:37

Опозициските партии од регионот денеска првпат на заедничка маса

Под покровителство на германската фондација „Конрад Аденауер“ денеска, 6 ноември, со почеток од 14:30 часот во хотелот „Хилтон“ во Скопје  ќе се одржи конференцијтаа...

Македонија 13.09.20 | 12:43

ВО ЖИВО: Изјава за медиуми по средбата на ВМРО-ДПМНЕ со раководни структури на Интегра

Досегашни раководни структури на партијата Интегра преминуваат во редовите на ВМРО-ДПМНЕ, информираат од најголемата опозициска партија во соопштение до јавноста. Претпладнево...

Македонија 13.09.20 | 12:05

ВМРО-ДПМНЕ: Раководни структури на Интегра преминуваат во наши редови

Досегашни раководни структури на партијата Интегра преминуваат во редовите на ВМРО-ДПМНЕ, информираат од најголемата опозициска партија во соопштение до јавноста. Од...

Свет 18.08.20 | 13:34

Тихановскаја се враќа во Белорусија

Светлана Тихановскаја, која беше втора на неодамнешните претседателски избори во Белорусија, и сега е пребегана во странство, наскоро ќе се врати во земјата, изјави...

Свет 11.08.20 | 10:13

Избори во Белорусија: Опозицискиот лидер Тихановска е „на безбедно“ во Литванија

Лидерот на белоруската опозиција, Светлана Тихановска се пресели во Литванија од Белорусија, откако на претседателските избори загуби oд актуелниот претседател Александар...

Балкан 02.08.20 | 19:14

Опозицијата во Србија повикува на протест пред Собранието

Српското опозициско движење Доста беше (ДЈБ) најви дека протестот пред Народното собрание, што движењето го организира денеска од 20 часот, ќе биде вовед во блокадата...

Македонија 30.07.20 | 18:50

Села: Ако ДУИ не го исполни ветувањето за премиер Албанец треба да замине во опозиција

Ако не се прифати ветувањето на ДУИ за премиер Албанец, Ахмети треба да замине во опозиција, смета лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села. Тој рече дека дури и...

Македонија 22.06.20 | 14:12

Заев: Здраво е за државата ДУИ да оди во опозиција по 17 години власт

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска уште еднаш ја отфрли како неприфатлива идејата на ДУИ за Албанец премиер. Со ваков, како што оцени, национал – популистички концепт,...

Македонија 22.05.20 | 11:37

Дали Заев преку своите луѓе од обезбедувањето го контролира следењето на опозицијата?

Власта упорно молчи дали лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски , како и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски се следени од тајните служби. Дали...

Македонија 22.01.20 | 12:56

Милошоски: Работните групи на власта и опозицијата на средба за Законот за ЈО до крајот на неделава

Договорено е работните групи на власта и на опозицијата за законот за јавно обвинителство да имаат средба до крајот на неделава, изјави денеска на прес-конференција...

Македонија 12.11.19 | 14:02

Власта бега секогаш кога треба да се дебатира за реалните проблеми на граѓаните

На денешната собраниска седница, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски посочи дека доцнењето за започнување на седницата не е за оправдување. Секогаш...