Ознака: опозиција
Балкан 16.04.24 | 11:54

Српската опозиција и предложи на Брнабиќ локалните и белградските избори да се одржат наесен

Пратениците од коалицијата „Србија против насилството“ на претседателката на српскиот парламент Ана Брнабиќ и доставија предлог за измени на Уставниот закон, со...

Балкан 10.04.24 | 14:36

Се пореален е бојкот на опозицијата на изборите за град Белград

Изборите за град Белград се распишани за 2 јуни, коалицијата околу СНС веќе ја предаде изборната листа, а во пресрет на утрешната средба на партитие за изборните услови...

Македонија 24.02.24 | 15:58

ВМРО-ДПМНЕ под уцени ниту разговара, ниту преговара, ги повикуваме граѓаните масовно да излезат на избори и ДУИ да ја пратат во опозиција

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Бране Петрушевски денеска на прес-конференција во седиштето на партијата рече дека ДУИ во недостаток на реални аргументи и проекти излегуваат...

Македонија 11.02.24 | 13:35

Време е ДУИ да оди во опозиција, се создава силен отпор кон ДУИ во политичките партии на Албанците во Македонија, вели Николоски

Очекувам изборна кампања во која ќе зборуваме за она што се случуваше, но и за иднината. Дали кампањата ќе биде фер, не зависи само од нас, изјави потпретседателот на...

Балкан 18.12.23 | 12:37

Алексиќ најави протест на опозицијата: „Не е срамота да се изгуби, срамота е да се краде“

Мирослав Алексиќ, еден од лидерите на коалицијата „Србија против насилството“ за Н1 изјави дека изборите во Белград се „украдени“ и дека „Арена“ (Штарк Арена) е врвот...

Македонија 28.11.23 | 11:07

Мицкоски за „Гласот на Америка“: Укинување на техничка влада и ДУИ да помине одреден период во опозиција

-До овој момент нема никаква официјална потврда за датумот за избори, ниту пак има било каква потврда дали изборите би биле единечни или би биле раздвоени. Не би рекол...

Македонија 24.07.23 | 16:28

Гаши, Касами и Меџити денеска на заедничка маса, целта е обединување против ДУИ

Опозициските партии во албанскиот блок тргнуваат во обид за окрупнување. Гаши, Касами и Меџити денеска на заедничка маса ќе ги стават заедничките цели и ќе ги разгледуваат...

Македонија 22.07.23 | 17:32

По 20 години време е ДУИ да премине во опозиција

Нашиот став многу пати сме го кажале и тој е непроменет, а тоа е дека очекуваме промена во составот на владата, односно 20 години присуство на ДУИ во владата е предолг...

Балкан 31.05.23 | 16:44

Опозицијата во Косово побара оставка од Курти и итно свикување на Советот за безбедност

Во условни на вжештена ситуација во северниот дел на Косово, каде косовските Срби протестираат пред општинските згради во Звечан, Зубин Поток и Лепосавич, настана тензија...

Балкан 06.03.23 | 22:18

Вашингтон е загрижен: Косовската опозиција е против Европскиот договор за Косово

Изјавите на лидерите и функционерите на опозициската Демократска партија на Косово и Демократскиот сојуз на Косово во врска со предлогот на ЕУ за нормализација на...

Македонија 26.01.23 | 16:53

Власта и опозицијата во Собрание се кладеа дали ќе има избори

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Стојаноски, најави дека промената на власта ќе биде многу брзо, по што потпретседателот на Собранието, Горан Мисовски, дел од пратеничката...

Македонија 02.01.23 | 09:41

Ќе се смени ли власта годинава? Опозицијата бара избори во мај, власта ги најавува во 2024 година

Активна блокада во Собранието од дел од пратениците од опозицијата ја одбележа изминатата 2022 година година. ВМРО-ДПМНЕ почна со блокадата во мај, која, како што тогаш...

Македонија 11.09.22 | 13:43

Николоски: ЕУ треба да се врати на претходните критериуми, бара македонската опозиција

Македонците ќе можат на референдум да одлучуваат за договорот за пријателство со Бугарија. Најголемата опозициска партија во земјата собира потписи за иницијативата....

Балкан 10.06.22 | 16:36

Словенечката опозиција предложи задолжително тестирање на дрога за јавните службеници

Словенечките пратеници, министри, државни секретари, премиерот и претседателот наскоро би можеле редовно да бидат тестирани за наркотици, доколку се усвои законот...

Балкан 05.04.22 | 21:56

Ѓилас: Опозицијата освои 70.000 гласови повеќе во Белград

Во просториите на Партијата за слобода и правда (ССП) денеска се одржа состанок на сите опозициски изборни листи кои го поминаа цензусот на изборите во Белград или се...

Балкан 03.03.22 | 12:21

Дел од српската опозиција го осуди гласањето на Србија за резолуцијата на ОН за Русија

Дел од продесничарската опозиција во Србија, партијата Заветници, како и лидерите на Двери, Демократската партија на Србија (ДСС), Народното слободарско движење и движењето...

Македонија 29.01.22 | 16:37

Груби радосен што опозицијата бара да се отвори Уставот

Измените на Изборниот законик и измените на Уставот мора да се направат со консензус и овие предлози да се стават на маса на политичките партии, а не во медиуми ако сакаме...