Ознака: он лајн
Македонија 02.12.20 | 13:11

Пратениците задолжително да имаат бојадисано јајце, се дел од амандманите на опозицијата за он лајн седници?

Пратениците кои се позитивни на ковид-19 при онлајн вклучување на седница на Собранието, пред камерите задолжително да имаат бојадисано јајце. Пратеникот кој поради...

Македонија 15.10.20 | 22:49

Стојаноска: Тенкото мнозинство е причина за желбата на СДСМ Собранието да работи онлајн

Парламентот не е компанија туку институција која работи согласно устав закони деловник и ние се наоѓаме во специфична ситуација. За да работиме онлајн треба да се менуваат...

Македонија 07.10.20 | 13:00

Бојкот на наставата на дел од струшките средношколци и основци

Дел од струшките средношколци и основци од неколку села ја бојкотираат онлајн наставата со барање за физичко присуство. Се додека не бидат исполнети нивните барања...

Македонија 29.09.20 | 10:05

МОН: Тестирањето на платформата продолжува, вчера најавени над 88 илјади корисници

На националната платформа за онлајн-настава вчера биле најавени над 88 000 активни корисници кои, како што информира Министетството за образование и наука, придонеле...

Македонија 28.09.20 | 21:54

Средношколците реагираат: Образованието е право, а не привилегија – платформата не функционира!

Националната платформа за учење на далечина не функционира, учениците во речиси сите основни и средни училишта добија насоки да се најават на платформата денес на 28.09.2020,...

Македонија 17.09.20 | 16:49

ВМРО-ДПМНЕ: Платформата за онлајн настава не е завршена, учениците немаат ниту електронски, ниту печатени учебници

На само две недели пред почетокот на новата учебна година на први октомври повторно хаос во образованието. До училиштата не е доставена скратена програма изработена...

Вести 31.08.20 | 17:05

„Меѓаши“ со поддршка за барањата на Сојузот на средношколци

Од Детската амбасада „Меѓаши“ велат дека потполно ги поддржуваат средношколците во нивните напори да бидат слушнати и вклучени во донесувањето одлуки поврзани со...

Свет 20.05.20 | 08:44

Следната академска учебна година на Кембриџ ќе биде целосно онлајн

Универзитетот Кембриџ соопшти дека во следната учебна година сета настава ќе биде преку интернет поради пандемијата на коронавирус, јави ДПА. Британскиот универзитет...

Македонија 24.03.20 | 14:26

За учебната година да не биде прогласена за завршена: Наставата ќе продолжи преку платформата www.eduino.gov.mk

Владата и Министерството за образование ја одобри првата национална платформата за далечинско учење. Веќе се пријавени повеќе од 600 наставници кои ќе ги снимат методските...