Ознака: ограничувања
Свет 22.04.21 | 15:16

Нема ублажување на анти-ковид мерките: Шведска го одложи планот поради високото ниво на заразени

Шведска, која за време на пандемијата ја избегнуваше мерката за заклучување, ќе го одложи импровизираниот план за ублажување на некои ограничувачки мерки поради високото...

Свет 15.12.20 | 09:08

Подготовете се за сосема поинаков Божик, им порача премиерот на Италија на граѓаните

Нови ограничувања ќе мора да воведе италијанската Влада за време на празничната сезона во обид да го спречи ширењето на Ковид-19 и да спречи трет бран пандемија, нагласи...

Свет 26.11.20 | 10:25

Мерките на ограничување во Германија остануваат до 20 декември, можно е пролонгирање и до јануари

Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа изјави дека со лидерите на 16 германски држави се договорила ограничувачките мерки против ширењето на коронавирусот да...

Свет 22.09.20 | 14:13

Велика Британија воведува нови ограничувања, Џонсон вели дека може да траат шест месеци

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, во вторникот објави дека нови ограничувања ќе се спроведат во Англија од четврток за да се спречи ширењето на коронавирусот...

Балкан 14.08.20 | 00:14

Хрватскиот туризам доби нов удар: Италијанците масовно ги откажуваат резервациите

Италија воведе ограничување за сите кои се враќаат од Хрватска, Грција, Малта и Шпанија. Заради ова италијанските туристи масовно ги откажуваат резервациите во Хрватска,...

Балкан 20.07.20 | 12:45

Српски епидемиолог: Луѓето се изморија од мерки и ограничувања, тоа е проблем низ целиот свет

Српскиот епидемиолог, Бранислав Тиодоровиќ вели дека сите треба да се замислат кога ќе слушнат дека пациент роден во 1994 година починал од коронавирусот. Сега младите...