Ознака: оданочување
Свет 13.04.21 | 11:30

Гутереш предложи солидарно оданочување на богатството стекнато во пандемијата со коронавирусот

За да се намали екстремната нееднаквост во светот, смета генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, националните влади треба да размислат за „солидарно...

Свет 02.01.21 | 07:31

Секојдневна неопходност: Британија го укинаа данокот за женските хигиенски производи

Велика Британија стана уште една држава што го укина данокот за женски хигиенски производи. Риши Сунак од Министерството за финансии вети дека ќе го укине непопуларниот...

Економија 29.08.20 | 21:17

Крмов: Лага е дека се откажувате од прогресивниот данок, соберете храброст па даночете го крупниот капитал и богатите

Пратеникот од Левица, Борис Крмов, на третиот ден од расправата за избор на новиот бладин состав, од собраниската говорница истакна дека намалувањето на данокот за ИТ...

Економија 08.10.19 | 13:29

Ангеловска ретерира: Анализата ќе покаже дали ќе има оданочување на капиталните добивки

Најавивме дека ќе ја разгледаме иницијативата за одложување на оданочувањето на капиталните добивки, но тоа не значи дека тоа автоматски ќе се случи, туку со тоа се...

Економија 03.10.19 | 13:14

Ангеловска: Ќе се одложи оданочувањето на штедните влогови

Mинистерката за финансии Нина Ангеловска најави можност да се одложи оданочувањето на штедните влогови во банките што ги имаат граѓаните и на капиталните добивки на...