Ознака: обвинителен акт
Црна хроника 15.12.20 | 10:08

За перење на над девет милиони евра обвинети девет лица

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот кривичен суд – Скопје достави обвинителен акт против девет лица. На обвинетите...

Црна хроника 03.02.20 | 15:33

Обвинителен акт против македонски државјанин и тројца Пакистанци за криумчарење мигранти

Еден македонски државјанин и тројца државјани на Пакистан, се обвините дека како соизвршители сториле кривично дело „Криумчирање на мигранти”. Во соопштението од...

Црна хроника 05.12.19 | 15:15

Обвинителен акт против судија во Управниот суд

По сеопфатна истражна постапка, надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, денеска, до Основниот кривичен...

Црна хроника 19.10.19 | 08:41

Кривичен уште не го оценил Обвинителниот акт за „Рекет“

Дали ќе биде прифатен обвинителниот акт за случајот „Рекет“, кривичниот суд Скопје 1 се уште нема донесено одлука. Овој акт  шефицата на обвинителството за организиран...

Црна хроника 24.01.19 | 14:53

Даночен инспектор и уште две лица обвинети за примање поткуп

Oсновното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за сторено кривично дело – Примање поткуп од член 357 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот...