Ознака: Нонпејпер
Балкан 20.05.21 | 16:02

Што ќе кажат Албанците на ова: Со новиот нонпејпер Косово треба да биде српско уште 99 години

Се појави и трет нон-пејпер за решавање на спорни прашања на Балканот. Тој има 16 точки за идниот статус на Косово. Кој го креирал овој нон пејпер не е познато, а документот...

Балкан 29.04.21 | 16:10

Борел бара да не се објавуваат нонпејпери

Високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жосеп Борел, уште еднаш ги демантираше наводите од низата нон пејпери и побара фокус на поважни теми, јави дописничката...

Балкан 27.04.21 | 14:15

Кој ли е тој: Вучиќ се сомнева на еден политичар дека го пишувал нонпејперот за промена на границите

За српскиот претседател Александар Вучиќ во таканаречениот „нон-пејпер“ за Косово, што го објави приштинскиот весник „Коха диторе“, има „многу работи“ што би ги...

Балкан 26.04.21 | 13:55

ЕУ не подджува промена на границите на Балканот

 Повторно запрашани за наводните нон пејпери кои споменуваат прекројување на границите на западниот Балкан, од Европската Комисија денеска пристигна јасна порака...

Македонија 21.04.21 | 20:46

Христов пет пати го прашува Османи дали е „за“ или „против“ прекројување на границите на Балканот, тој не одговори

Новинарот Боби Христов од ТВ Телма на синоќешниот разговор со македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи пет пати се обиде да извлече одговор од министерот...

Македонија 16.04.21 | 23:20

Пендаровски: Со Пахор никогаш не сум разговарал за прекројување на внатрешните или надворешните граници на Балканот

Секое прекројување на границите на Балканот нема да придонесе за стабилизација на регионот и секоја таква идеја нема да наиде на поддршка од Европската унија, вели...

Македонија 15.04.21 | 15:46

Mицкоски се слушнал со Јанша: Taков документ не постои

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска објасни дека се слушнал со премиерот на Словенија Јанез Јанша околу т.н Нонпејпер кој се појави во еден босански портал...