Ознака: Никос Коѕијас
Фудбал 14.06.21 | 15:44

Коѕијас, пријателот на Заев и Димитров бара ФФМ да го смени името во „Северна“

Никос Коѕијас, поранешниот министер за надворешни работи на Грција и потписник на Преспанскиот договор, побара од грчката влада да изврши притисок „Фудбалската федерација...

Македонија 10.01.21 | 22:07

Се прават Херкулес без мускули, вели Коѕијас за бугарските потези кон Македонија

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, смета дека бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов и неговата ВМРО го...

Балкан 24.10.19 | 11:15

Коѕијас: Република Македонија веќе не постои

Грција треба да преземе иницијативи и да се сретне, да разговара, да се координира со земјите кои што го делат истиот став за стабилноста на Балканот во однос на европската...

Македонија 23.10.19 | 12:14

Коѕијас: Владата го поткопува Договорот од Преспа

Владата го поткопува Договорот од Преспа, а потоа како изговор се повикува на негативните резултати од сопственото поткопување, коментира поранешниот шеф на грчката...

Балкан 12.10.19 | 23:12

Коѕијас: И Нова демократија и СИРИЗА, сите се задоволни од Договорот од Преспа

Сите се задоволни од Договорот од Преспа, вели поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас во интервјуто за грчкиот весник „Та неа“, објаснувајќи...

Балкан 20.08.19 | 14:06

Коѕијас се одмора на грчки остров и пишува книга за Договорот од Преспа

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас во неговата викендичка на грчкиот остров Алонисос, пишува книга посветена на Договорот од Преспа. Според...

Македонија 17.08.19 | 18:19

Коѕијас: Ознаката на споменикот на Александар дека е грчки херој е акт на пријателство меѓу народите!

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, го поздрави поставувањето табли на спомениците на Александар Македонски, Филип Втори и Олимпија...

Балкан 17.08.19 | 12:12

Шлаканица на поранешниот грчки министер на Скопје: Сами признаа дека Александар Велики е наш херој

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас на социјалната мрежа „Твитер“ објави фотографија од ново поставените табли на спомениците кои...

Македонија 20.06.19 | 20:44

Коѕијас и тројца поранешни министри бараат од ЕУ почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Четворица поранешни министри за надворешни работи на Албанија, Грција, Кипар и Бугарија ја повикаа Европската унија веднаш да започне пристапни преговори со Македонија...

Балкан 17.06.19 | 13:21

Коѕијас со фотографија со Димитров на Твитер одбележа една година од Договорот од Преспа

Со фотографија на која е заедно со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, поранешниот шеф на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, на неговиот официјален Твитер...

Вести 24.04.19 | 16:01

Пари од грчкото МНР се влевале во македонски медиуми и создавале позитивна атмосфера за Преспанскиот договор?

„Мора да било гласно на седницата на грчката влада на 16 октомври 2018“, оценува во првата реченица од текстот со наслов „Надворешна политика со црни фондови“, весникот...

Балкан 18.02.19 | 22:26

Коѕијас го тужи Каменос за клевета, закани и за лажни вести

Поранешниот грчки министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, поведе тужба против некогашниот министер за одбрана, Панос Каменос, поради клевета, закани и ширење...

Македонија 26.01.19 | 11:47

Успеавме пријателе – Ахмети му пиша на Коѕијас

Писмото што Ахмети му го испрати на поранешниот шеф на грчката дипломатија Никос Коѕијас го пренесуваме интегрално: Поздрав драг Никос, конечно дојде денот кога заедно...

Македонија 11.01.19 | 22:02

Се јави и Коѕијас: Македонија, добредојде во нашиот живот!

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, кој заедно со македонскиот министер Никола Димитров го потпиша Договорот од Преспа е уште еден во...

Македонија 30.12.18 | 09:53

Би си купил еден голем плац во Преспа за да изградам куќа таму

За пријателството меѓу двата народи, за позитивните ефекти во двете земји што Договорот од Преспа ќе ги донесе, откако ќе стане секојдневие за граѓаните и од двете страни...

Балкан 20.12.18 | 16:17

Ќе те егзекутираме – Коѕијас доби заканувачки телефонски повик!

Заканувачки телефонски повик добил денеска поранешниот министер за надворешни работи на Грција Никос Коѕиајс поради неговиот предлог за контрола на тајните фондови,...

Балкан 16.12.18 | 16:47

Коѕијас препорача тајно гласање за Преспанскиот договор

Поранешниот шеф на грчката дипломатија, Никос Коѕијас препорачува гласањето во грчкиот парламент за преспанскиот договор да се врши тајно и секој од пратениците да...

Балкан 16.12.18 | 15:08

Каменос: Не знам од каде му се парите на Коцијас, но знам кој прв го смисли „Македонија“

Грчкиот министер за одбрана, Панос Каменос, го повтори своето противење на Преспанскиот договор повикувајќи го претседателот Прокопис Павлопулос да го повика Советот...

Македонија 06.12.18 | 12:51

Коѕијас: Да бев во грчката влада, ќе го потегнев Заев за уши и тоа преку НАТО, ЕУ и Нимиц

Во мноштвото реакции  во грчката јавност по изјавите на македонскиот премиер Зоран Заев се јави и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас,...