Ознака: невакцинирани
Свет 26.01.22 | 12:07

Австрија го укинува карантинот за невакцинираните

Австрија ќе го укине карантинот за невакцинираните лица в понеделник, 31 јануари. Да потсетиме, австриската влада во ноември воведе мерка за ограничување на движењето...

Македонија 14.01.22 | 14:58

МЗ: 81 отсто од моментно хоспитализираните со ковид-19 се невакцинирани

Според извештаите од болниците, моментно се хоспитализирани 340 лица, a од нив 81 отсто не се вакцинирани, додека 19 проценти се вакцинирани. Во исто време, 78 отсто од починатите...

Свет 12.01.22 | 08:41

Во Канада ќе се воведува посебен данок за невакцинираните

Властите во канадската провинција Квебек соопштија дека во наредните недели ќе воведат нов данок наречен „здравствен придонес“, само за граѓаните кои одбиваат да...

Свет 07.01.22 | 08:31

Претседателот на Филипините се закани, ќе ги апси невакцинираните ако не останат дома

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте се закани дека невакцинираните луѓе ќе бидат приведени доколку не ја послушаат наредбата да останат дома, откако во државата...

Здравје 24.12.21 | 13:07

67 отсто од новите случаи и 85 отсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во периодот од 6 август заклучно со 23 декември, односно во последните...

Свет 20.12.21 | 11:07

Вонредни мерки во Европа за празниците: Карантин и построги правила за невакцинираните!

Голем број европски земји ги заоструваат мерките поради доаѓањето на новиот вид коронавирус, кој ќе стане доминантен веќе во 2022 година. Ситуацијата стана загрижувачка...

Македонија 19.12.21 | 15:09

Поголемиот број на хоспитализирани и починати се невакцинирани

Бројот на позитивни и на хоспитализирани кои се невакцинирани, како и бројот на смртни случаи кај лицата кои не примиле вакцина против Ковид-19 е драстично поголем. Според...

Здравје 17.12.21 | 12:27

МЗ: 54% од новите случаи и 98% од хоспитализираните, со Ковид 19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 06 август заклучно со 16 декември. За вакцинирани се сметаат...

Свет 13.12.21 | 11:10

Шолц: Jас сум канцелар и на невакцинираните

Новата германска федерална влада сака да дејствува флексибилно во борбата против корона пандемијата. Според федералниот канцеларот Олаф Шолц, нема да има „црвени...

Свет 07.12.21 | 14:25

Од недела во Австрија карантин само за невакцинираните

Невакцинираните ќе останат во заклучување кога ќе заврши општото затворање во Австрија во недела, потврди денеска новиот канцелар Карл Нехамер, ден откако ја презеде...

Здравје 07.12.21 | 10:27

Во Бостон отпуштани од работа речиси 200 невакцинирани медицински лица

Речиси 200 вработени во болница во американската сојузна држава Масачусетс се отпуштени поради тоа што во одредениот рок не се вакцинирале против коронавирусот, јави...

Свет 06.12.21 | 08:36

Во Италија стапија во сила построги мерки против коронавирусот

Во Италија од денеска стапија во сила построги мерки против коронавирусот, со кои невакцинираните лица ќе бидат исклучени од многу јавни активности, и нема да можат...

Свет 02.12.21 | 09:05

Либан воведува полициски час за невакцинираните лица

Либанските власти денеска најавија дека ќе воведат ноќен полициски час за невакцинираните пред почетокот на божиќните празници. Според либанскиот министер за здравство...

Здравје 26.11.21 | 12:27

Од август до крај на ноември починале 415 целосно вакцинирани лица

Министерството за здравство ја објави анализата направена врз основа на податоците со кои располага, каде во предвид се земени вакцинираните лица, како и вкупниот број...

Балкан 22.11.21 | 09:03

Од денеска построги мерки за невакцинираните во Грција

Построги мерки за невакцинираните и забрана за влез во затворените простори како што се кината, театрите, музеите или фитнес центрите, од утрово стапија во сила во Грција,...

Здравје 19.11.21 | 13:10

Од 534 хоспитализирани пациенти заразени со ковид-19, 123 се вакцинирани, велат од МЗ

Во периодот од шести август до 18 ноември 53.682 граѓани биле позитивни од вкупниот број тестирани за ковид-19, а од нив 31% или 16.702 лица биле целосно вакцинирани, соопшти денеска...

Свет 18.11.21 | 09:39

Германија планира да ги заклучи невакцинираните

Поради драматичното зголемување на бројот на новозаразени, идната германска влада, која ќе ја сочинуваат социјалдемократите, зелените и либералите, има намера да го...

Македонија 17.11.21 | 07:35

Денеска се очекува да бидат предложени нови ограничувања за невакцинираните

Комисијата за заразни болести денеска ќе има состанок на кој се очекува да бидат предложени нови рестрикции за невакцинираните граѓани затоа што тие најмногу ги оптоваруваат...

Свет 15.11.21 | 10:50

Австрија стави околу 2 милиони невакцинирани во карантин

Владата на Австрија воведе забрана за движење на невакцинираните против ковид-19, што стапи на сила од денес на полноќ. На сите невакцинирани граѓани постари од 12 години...

Свет 13.11.21 | 14:43

Меркел со апел до невакцинираните: Размислите уште еднаш, ве молам

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска апелираше до невакцинираните лица да ја преиспитаат својата одлука за имунизација, имајќи предвид дека инциденцата е...