Ознака: непотизам
Македонија 05.03.23 | 17:57

Вели: И јас сум дете на судија, секаде е убава традиција, а кај нас е непотизам

Кога синовите и ќерките на судиите и обвинителите ќе ги наследат своите родители, секаде тоа е убава традиција а кај нас е непотизам, вели за „Детектор“, Елвин Вели,...

Македонија 16.12.22 | 09:18

Во CV има само две години искуство и сопруга пратеничка од СДСМ – како од пумпаш се станува началник во СВР Тетово

Сериозна епидемија на непотизам во СВР Тетово, алармираат од Левица, објавувајќи дека сопругот на пратеничката од СДСМ Фаница Николовска, Јованче Николовски со само...

Економија 17.11.22 | 08:15

Мажот е директор на ТЕЦ Неготино, а сопругата со РЕК Битола потпишува договор вреден 630 илјади евра

На 20 октомври АД ЕСМ за потребите на РЕК Битола склучува договор за јавна набавка на стоки  во директна спогодба со семејната фирма на директорот на ТЕЦ Неготино и висок...

Македонија 10.11.22 | 13:52

Синовите на директорите Селмани и Крстевски отпаднале во првата селекција, ДУИ бара отчет од данските тестирачи

Продолжува драмата меѓу строгите правила на (некојси таму) Еуроколтрол и желбите на ДУИ. Некојси таму Еуроконтрол и некоиси таму данси тестирачи на контролори за летање...

Македонија 18.10.22 | 08:24

За Фуркан: Од синот на тетката до ќерката на баџанакот – ректорот на Тетовскиот универзитет „вработува“

На социјалните мрежи кружи список на имиња кои, според она што пишува, се членови на две семејства вработени на Тетовскиот универзитет. На списокот што е објавен наведени...

Скопје 15.09.22 | 14:33

Нелоски: Дали сопругата на директорот на ЈП „Кензо Танге“ е вработена во партиципативното тело за урбанизам за да има подобра комуникација или се работи за непотизам?

На денешната седница на Советот на Град Скопје наменета за советнички прашања кон градоначалничката и другите назначени функционери како директори на јавни претпријатија...

Македонија 29.03.22 | 09:12

Груби си вработил роднина во министерството со кое раководи

Артан Груби го приватизира ,инистерството, наместо по компетенции вработува роднини!?, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Со одлука на Груби од 21.03.2022 година...

Скопје 18.12.21 | 16:00

Трпковска: ВМРО-ДПМНЕ ја партизираше општина Гази Баба и ја претвори во легло на непотизам

Освен што ништо не работи во првите месеци од мандатот, општинската администрација во Гази Баба предводена од ВМРО-ДПМНЕ е легло на непотизам,изјави денеска советничката...

Македонија 18.09.21 | 15:53

Непотизам на листата на Левица: Шест брачни пара на иста советничка листа во Охрид!

Левица ја објави кандидатската листа за членови на Совет во Општина Охрид на која се наоѓаат имињата на 23 кандидати. Но, она кое е впечатливо е дека неколку презимиња...

Македонија 24.09.20 | 15:06

Николовски: Непотизам и корупција имало секогаш, не може да се искорени, но ќе ги употребиме сите механизми за нејзино сузбивање

Денеска, заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, имаше свое обраќање...

Македонија 20.08.20 | 12:52

Невиден непотизам во новите состави: Eдниот Бесими министер, другиот – пратеник

Албанската јавност реагира на предлогот Фатмир Бесими од ДУИ да го води Министерството за финанси, затоа што во новиот парламентарен состав пратеник од редовите на...

Македонија 19.08.20 | 21:45

Нов бран непотизам во СДСМ: Шахпаска ја вработила золвата, Чичаковски братучетката

Власта е оперирана од срам и морал. Затоа, речиси и да нема функционер што не е заразен од епидемијата на непотизам, рече на денешната прес-конференција портпаролот на...

Македонија 23.01.20 | 22:21

СДСМ вработи четири илјади партиски војници за само два месеци

Во изборната кампања на СДСМ никогаш не кажавте дека ќе го смените името, ни за сите овие неуставни работи што ни се случија, туку ветувавте плати, километри, а ништо...

Економија 21.01.20 | 14:15

Предизборен оглас за 200 вработувања во ЕЛЕМ

Во очи на распуштање на парламентот и формалното започнување на предизборниот период се распишува оглас за 200 од 600 предвидени вработувања во државната АД ЕЛЕМ, објави...

Македонија 18.01.20 | 10:01

Нема функционер на СДСМ кој што не си ја вработил целата фамилија вo администрација

СДСМ го цеди буџетот и безмилосно ги троши парите на граѓаните за вработување сопруги, тетки, деца, братучеди, блиски и далечни роднини на партиските функционери, велат...

Македонија 16.01.20 | 15:22

Во новиот бран на непотизам, локалните функционери си го земаа данокот за послушноста кон СДСМ

Заразата од епидемијата на непотизам повторно се шири низ целата држава. Покрај Штип, Прилеп, Велес, Виница, денеска ќе ви презентираме нови случаеви на непотизам од...

Македонија 15.01.20 | 17:25

Димче Арсовски: Градоначалникот на Виница Ивица Димитров е човекот чија фамилија владее со цела Виница

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски на денешната прес-конференција се осврна на непотизмот во општина Виница, која како што подвлече е управувана и завладеана...

Македонија 12.01.20 | 13:58

Епидемијата во Штип ја шират директорите на училиштата

Непотизмот е појава во СДСМ која што уште повеќе се шири како се наближуваат изборите. Свесни дека ќе ги загубат изборите, функционерите на СДСМ дали на централно, дали...

Македонија 11.01.20 | 13:38

Нова тура непотизам: Само домашните миленичиња на Јане Миланов од Штип останаа невработени

Епидемијата на непотизам наместо да се искорени како што вети Зоран Заев пред околу една година, таа сеуште се шири и тоа повторно, со се позасилено темпо, ова денеска...

Македонија 10.01.20 | 15:43

Братучетката на Шекеринска стана началник, зетот раководител – нов бран непотизам

Сè уште не се завршени истрагите за првиот бран на непотизам од пред една година од страна на Антикорупциската комисија, а сега веќе имаме нови бранови на непотизам...