Ознака: непотизам
Македонија 18.09.21 | 15:53

Непотизам на листата на Левица: Шест брачни пара на иста советничка листа во Охрид!

Левица ја објави кандидатската листа за членови на Совет во Општина Охрид на која се наоѓаат имињата на 23 кандидати. Но, она кое е впечатливо е дека неколку презимиња...

Македонија 24.09.20 | 15:06

Николовски: Непотизам и корупција имало секогаш, не може да се искорени, но ќе ги употребиме сите механизми за нејзино сузбивање

Денеска, заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, имаше свое обраќање...

Македонија 20.08.20 | 12:52

Невиден непотизам во новите состави: Eдниот Бесими министер, другиот – пратеник

Албанската јавност реагира на предлогот Фатмир Бесими од ДУИ да го води Министерството за финанси, затоа што во новиот парламентарен состав пратеник од редовите на...

Македонија 19.08.20 | 21:45

Нов бран непотизам во СДСМ: Шахпаска ја вработила золвата, Чичаковски братучетката

Власта е оперирана од срам и морал. Затоа, речиси и да нема функционер што не е заразен од епидемијата на непотизам, рече на денешната прес-конференција портпаролот на...

Македонија 23.01.20 | 22:21

СДСМ вработи четири илјади партиски војници за само два месеци

Во изборната кампања на СДСМ никогаш не кажавте дека ќе го смените името, ни за сите овие неуставни работи што ни се случија, туку ветувавте плати, километри, а ништо...

Економија 21.01.20 | 14:15

Предизборен оглас за 200 вработувања во ЕЛЕМ

Во очи на распуштање на парламентот и формалното започнување на предизборниот период се распишува оглас за 200 од 600 предвидени вработувања во државната АД ЕЛЕМ, објави...

Македонија 18.01.20 | 10:01

Нема функционер на СДСМ кој што не си ја вработил целата фамилија вo администрација

СДСМ го цеди буџетот и безмилосно ги троши парите на граѓаните за вработување сопруги, тетки, деца, братучеди, блиски и далечни роднини на партиските функционери, велат...

Македонија 16.01.20 | 15:22

Во новиот бран на непотизам, локалните функционери си го земаа данокот за послушноста кон СДСМ

Заразата од епидемијата на непотизам повторно се шири низ целата држава. Покрај Штип, Прилеп, Велес, Виница, денеска ќе ви презентираме нови случаеви на непотизам од...

Македонија 15.01.20 | 17:25

Димче Арсовски: Градоначалникот на Виница Ивица Димитров е човекот чија фамилија владее со цела Виница

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски на денешната прес-конференција се осврна на непотизмот во општина Виница, која како што подвлече е управувана и завладеана...

Македонија 12.01.20 | 13:58

Епидемијата во Штип ја шират директорите на училиштата

Непотизмот е појава во СДСМ која што уште повеќе се шири како се наближуваат изборите. Свесни дека ќе ги загубат изборите, функционерите на СДСМ дали на централно, дали...

Македонија 11.01.20 | 13:38

Нова тура непотизам: Само домашните миленичиња на Јане Миланов од Штип останаа невработени

Епидемијата на непотизам наместо да се искорени како што вети Зоран Заев пред околу една година, таа сеуште се шири и тоа повторно, со се позасилено темпо, ова денеска...

Македонија 10.01.20 | 15:43

Братучетката на Шекеринска стана началник, зетот раководител – нов бран непотизам

Сè уште не се завршени истрагите за првиот бран на непотизам од пред една година од страна на Антикорупциската комисија, а сега веќе имаме нови бранови на непотизам...

Македонија 08.01.20 | 17:51

Кога имате 4420 вработувања пред избори, тие може да бидат само во функција на партизирање на системот

Над (4 420) огласи за вработувања за само два месеци. Тоа е огромна дисторзија на системот. Над (4 420) нови вработувања значат дополнителни оптеретувања на буџетот. Овие огласи...

Македонија 04.01.20 | 13:35

Стаменковска Стојковски: Ќе се направи надзор на сите согласности за објавување на огласите за вработување

Дополнителниот заменик – министер во Министерството за информатичко општество и администрација, Невенка Стаменковска Стојковски денеска на првиот работен ден во...

Македонија 03.01.20 | 11:57

Близок роднина на Нефи Усеини нов функционер во општина Охрид

Кифни Усеини e новиот раководител на одделението за туризам, при секторот за туризам и локален економски развој во општина Охрид. Како што дознава „Охрид 24“, станува...

Останати спортови 27.12.19 | 11:04

И покрај уцените, на браќата не им успеа: Скијачката федерација нема да биде „Северна“

На редовното годишно собрание на Скијачката федерација на Македонија, како една од главните точки е ставена точка за промена на името во Скијачка федерација на Република...

Скопје 25.12.19 | 21:50

Снаата на Велимир „се чувствува“ како Албанка

Сопругата на братучедот на Велимир Смилевски, градоначалник на Бутел од редовите на СДСМ, пред десетина дена се вработила во истата општина. На страна очигледниот непотизам,...

Македонија 21.11.19 | 15:31

Чија ќерка е Теодора, и како се вработи во МВР?

Предлогот за нова систематизација во МВР е резултат на паника и се коси со било која рационална реформа со која што би се подигнала ефикасноста во полициското работење,...

Македонија 16.10.19 | 14:01

Непотизам и неработа: Две години градоначалници на СДСМ, две години измами

Преку видео во кое се сумирани двете години на владеење во локалната власт на СДСМ, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски повика дека на целиот овој трул систем ќе...

Македонија 20.09.19 | 10:09

Мафијаши кои се занимаваат со криминал сакаат да бираат обвинители и судии, СЈО е пример за тоа

Мафијашите кои се занимаваат со организиран криминал и корупција секогаш имаат огромен интерес токму тие да бидат ликовите кои ќе го прават изборот на обвинители и...