Ознака: недоверба на влада
Балкан 04.02.22 | 15:54

Собранието на Црна Гора расправа за недоверба на Владата

Пратениците во црногорскиот Парламент расправаат за предлогот на опозицијата и коалицијата „Црно-бело“ да и се изгласа недоверба на Владата. Премиерот Здравко Кривокапиќ...

Балкан 30.01.22 | 09:05

Грчкиот парламент вечерва ќе гласа доверба на Владата

Грчкиот Парламент вечерва ќе гласа за предлогот на опозициската СИРИЗА за недоверба на Владата, предлог што се чини дека нема да биде изгласан со оглед на тоа дека Нова...

Македонија 16.11.21 | 08:02

Реџепи: Кога стигнав дома, гледам фотографија со Апасиев. Се збунив. Нож во грб. Веднаш сменив мислење…

Пратеникот од Беса Кастриот Реџепи во вечерашното гостување на ТВ 21 објасни како ја донел одлуката да не гласа за недоверба на Владата. Вели дека му бил забиен нож во...

Македонија 13.11.21 | 22:28

Петрушевски: Јадна е таа Влада со прогласена доверба во Собрание без ниту еден присутен пратеник

Јадна е таа Влада со прогласена доверба во Собрание без ниту еден присутен пратеник – коментира пратеникот Бранислав Петрушевски. Тој вели дека во четвртокот кога...

Македонија 12.11.21 | 12:32

Погледот доволно говори: Заев се спаси, државата загуби

Лицето на Заев по завршувањето на синоќешната седница најдобро покажува како се чувствува старо-новиот премиер по циркусот кој ни го приредија. Иако Заев носеше маска...

Македонија 12.11.21 | 11:26

Се јави Кастриот: В понеделник ќе имам обраќање, Беса да не презема избрзани чекори

Почитувани пријатели и членови на семејството, без оглед на вашите политички убедувања, Ви благодарам за грижата и поддршката што ми ја давате, напиша на својот фејсбук...

Македонија 12.11.21 | 09:17

Ахмети: Како што кажав, нема да постапуваме ниту со емоции ниту со еуфорија. Засекогаш заедно!

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, на својот Фејсбук профил објави дека пријателството со САД и Европската унија, но и со земјите од регионот е без алтернатива. „Денес...

Македонија 12.11.21 | 07:57

Владата преживеа, власта се држи на стаклени нозе

Владата останува. Во Собранието синоќа пред полноќ не помина иницијативата од страна на опозицијата за гласање доверба на Владата. Седницата ја затвори претседателот...

Македонија 11.11.21 | 23:59

СДСМ и ДУИ си честитаа влада

Драматичниот ден во Собранието заврши со неуспешниот обид на опозицијата да ја урне владата. Отсуството на пратеникот Кастриот Реџепи беше пресудно иницијативата...

Македонија 11.11.21 | 22:18

Пендаровски го нема да гукне ни „А“, ни „Б“ во однос на состојбата

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски одговарајќи на прашање за тоа дали ВМРО-ДПМНЕ би се согласило да присуствува на лидерска средба за решавање на...

Македонија 11.11.21 | 22:13

Николоски: Ние заминуваме од овде, па еве нека го ослободат пратеникот

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски вечерва пред Собранието во име на целата коалиција изјави дека ова е единственото решение во моментот. – Погазена...

Македонија 11.11.21 | 21:46

Пријател на струмичкиот градоначалник тврди: Реџепи се откажал од пад на владата по јавување од амбасадорката на САД Брнз

Струмичанецот Стевче Стојанов кој важи за близок на градоначалникот на Струмица и портпарол на СДСМ Костадин Костадинов и на семејството Заеви тврди дека пратеникот...

Македонија 11.11.21 | 19:50

Касами: Видеото е снимено под присила, полицијата да каже каде е Реџепи, дали е жив и здрав

Претседателот на Движењето Беса Биљал Касами пред малку одржа прес-конференција пред Собранието, на која соопти дека во партијата го прегледале видеообраќањето на...

Македонија 11.11.21 | 18:27

Мицевски: Протоколите налагаат да го напуштам Собранието, но ќе се вратам

Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, Никола Мицевски пред малку го напушти Парламентот во скафандер и појасни дека ќе се врати, но морал да излезе поради тоа што...

Македонија 11.11.21 | 18:17

Касами: Додека не го видам ќе сметам дека е киднапиран

Лидерот на Движењето БЕСА Билал Касами откако во Полициска станица го пријави пратеникот Кастриот Реџепи за исчезнат изјави дека со вакви методи власта може да собере...

Македонија 11.11.21 | 17:12

Села: Седницата може да продолжи во секој момент, но треба да бидеме загрижени што еден пратеник е исчезнат

Претседателот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села попладнево пред Собранието изјави дека собраниската седница за доверба на Владата сѐ уште не е завршена и оти до...

Македонија 11.11.21 | 17:08

Биљал Касами во полиција пријавил исчезнат пратеник

Лидерот на Беса, Биљал Касами пријавил во полиција исчезнат пратеник. Тој попладнево во МВР пријавил дека го нема пратеникот Кастриот Реџепи. Претходно Касами изјави...

Македонија 11.11.21 | 16:16

Сѐ уште нема кворум за гласање на доверба на Владата во Собранието: Седницата ќе продолжи, но но се знае кога

Собраниската седница за гласање на доверба на Владата се уште не продолжува. Потпретседателот на Собранието Фадил Зендели повторно даде пауза откако констатираше...

Македонија 11.11.21 | 15:32

Чудно: Пред две недели Реџепи друго зборуваше, беше подготвен за нова влада без ДУИ во неа

Пред две недели Кастриот Реџепи беше подготвен за нова влада во која ќе нема место за ДУИ. Потпретседателот на Движењето Беса, Кастриот Реџепи на Фејсбук објави дека...

Македонија 11.11.21 | 15:21

Режимот на Зоран Заев е делeгитимиран, оваа влада нема иднина!

Закани, уцени, притисоци… Тоа е начинот на кој во моментов се прави обид да се спречи јасно изразената волја на мнозинството пратеници на владата на Зоран Заев да ѝ се...