Ознака: настинка
Здравје 23.04.20 | 08:58

Исчезнаа ли настинките: Со короната веќе никој не зборува за сезонскиот грип

Има најмалку една жртва на коронавирусoт за која никој нема да плаче, а тоа е грипот што годишно одзема стотици илјади животи низ целиот свет и е присутен во Европа оваа...

Здравје 08.02.20 | 08:52

Ако имате настинка избегнувајте ги овие намирници

Некоја храна кај настинати или болни лица може дури да ги засили симптомите и да го одложи лекувањето. Ова се намирниците кои треба да ги избегнувате кога здравјето...

Здравје 07.01.20 | 15:40

Пилешка супа или чај – кој е вистинскиот лек за настинка?

Пилешка супа или чај – кој е вистинскиот лек за настинка тешко е да се каже. Нема потврдени докази дека пилешката супа навистина помага во борбата против настинките....

Здравје 15.12.19 | 09:22

Колку долго би требало да трае настинката

Самиот факт дека сте настинати не треба да ве плаши, возрасните настинуваат неколкупати годишно, а децата уште почесто. Она што треба да ве загрижува е времетраењето...

Здравје 18.03.19 | 14:54

Настинка или алергија? Како да ги препознаете симптомите!

До календарската пролет има уште неколку дена, но алергите веќе започнаа. Кивање, протекување, црвени очи се само некои од симптомите. Тестови не треба да се изведуваат...

Здравје 27.12.18 | 10:38

Настинката може да се излекува за 24 часа

Со студените денови дојдоа и здодевните настинки. Иако најчесто се користат таблети, најдобро е прво да се обидете со овие совети. Повеќе течности Обичната вода или...