Ознака: насилство во општина центар
Црна хроника 03.03.20 | 14:52

Од 12 вештаци во Македонија, СЈО анажирале вештак од Србија

Одбраната во случајот „Насилство во општина Центар“ денеска поднесе Поднесок до судијата Душан Јосифов во кој го спорат ангажирањето на вештак од Србија кој ги анализирал...

Вести 03.03.20 | 08:20

Случај „Насилство во општина Центар“: Денеска треба да се одлучува по предлог докази на одбраната

Денеска треба да се одржи ново рочиште во случајот „Насилство во општина Центар“ од 2013 година. Најавено е дека треба да се одлучува по предлог докази на одбраната. Отсуството...

Македонија 31.01.20 | 12:11

Фетаи побара вештачење на гласовите на Јанакиески, Груевски и Камчев

Обвинителката Фатиме Фетаи побара вештачење на гласовите на Миле Јанакиески, Никола Груевски и Орце Камчев од вештак од Белград, во предметот „Насилство во Општина...

Македонија 31.01.20 | 12:02

Владиката Агатангел да се појави како сведок, побара еден од обвинетите за „Насилство во Центар“

Обвинетиот Борче Богдановски на денешното рочиште за предметот „Насилство во Општина Центар“ побара од судот да биде повикан владиката Агатангел, како и двајцата...

Македонија 31.01.20 | 11:43

Андоновски: Никој од тогашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ не ми наредил да организирам протест пред општина Центар

Обвинетиот Милан Андоновски, кој во 2013 година бил претседател на советот на Општина Гази Баба, на денешното судење за предметот „Насилство во Општина Центар“, рече...

Македонија 31.01.20 | 10:54

Продолжи процесот „Насилство во Центар“: Обвинетите мирно се разотишле откако им кажале дека црквата нема да се руши

Продолжи судскиот процес за случајот „Насилство во општина Центар“ кој се испитуваат учесниците на настанот. Дарко Стојковски беше испитуван од неговиот адвокат...

Македонија 27.01.20 | 21:09

Обвинението за Шиповиќ повлечено, Дудуш доби опомена, а што ќе добијат обвинетите за шамарите што не се случија?

Во Основниот кривичен суд продолжи судењето за најстариот предмет на СЈО, Насилство во општина Центар. На денешното рочиште исказ дадоа четворица обвинети, меѓу кои...

Македонија 17.01.20 | 19:49

Илиевски: Ова е тоа блесаво судство, отворено како црна дупка

Богдан Илиевски на социјалните мрежи се осврна на изречените казни и судството во Македонија. За шамари кои не се случиле – 10 обвинети и 300 рочишта. За држење говор...

Македонија 17.01.20 | 19:35

За удрени шамари опомена, за неудрени затворска казна

Удрените шамари помалку болат од неудрените, оценува македонското правосудство. Циниците ќе речат дека не е до шамарите туку до партијата. И веројатно нема да погрешат. Денешната...

Македонија 18.11.19 | 13:23

Разговорот на Груевски и Јанакиески модифициран на 14 август 2013 година

На денешното рочиште за предметот „Насилство во Центар“ одбраната го испитуваше вештакот Мирослав Котевски, доктор по технички науки. Тој истакна дека снимката доставена...

Македонија 18.11.19 | 12:11

Судијата не го прекинува рочиштето иако обвинетиот повраќа во судницата

Уште едно нечовечно судење во Кривичниот суд. На денешното рочиште за случајот „Насилство во општина Центар“ на обвинетиот Даниел Трипуновски, кој има дијагноза со...

Црна хроника 19.06.19 | 17:33

Насилство во Центар – Вештак тврди „не се знае кој ги снимал и преснимувал ‘бомбите’ на СЈО“

Разговорите кои се случиле во октомври и јуни, се снимени во ноември и август. Реалното време на муабетите во бомбите не се поклопува со времето на снимките што ги има...

Македонија 18.01.19 | 11:18

Општина Центар: СЈО изведува невалидни докази без печати, потписи и архивски броеви

Во кривичен суд во тек е судското рочиште за „Општина Центар“, на кое Обвинителството ги изведува материјалните докази. За разлика од другите судски предмети на СЈО,...

Црна хроника 06.12.18 | 09:02

Закажани три рочишта за случаите на СЈО

Во Кривичниот суд за денеска се закажани нови рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тендери“, „Тарифа“ и раздвоената постапка за „Насилство...