Ознака: Национални шуми
Македонија 17.04.24 | 13:37

„Срамота е во 21. век да молиме за плата која сме ја сработиле“, велат од ССМ најавувајќи радикализација на протестите

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) апелира менаџментот на ЈП „Национални шуми“ и Владата да не поигруваат со судбината на 1.800-те вработени во јавното претпријатие...

Економија 06.04.24 | 20:28

Становите во Скопје поскапеле за 4,7 отсто, сега градители се практично трговци поединци кои еднократно инвестираат во недвижности

Цените на становите во Скопје во првиот квартал годинава поскапеле за 4,7 отсто на годишнo ниво, а бележат пад од 0,8 проценти  во однос на претходниот квартал, покажува...

Македонија 06.04.24 | 09:27

ЈП Национални шуми го признаа инцидентот со злоупотреба на службено возило

Од ЈП Национални шуми го признаваат инцидентот во кој нивно возило се користеше за снабдување со стока на кафеана. За возачот има дисциплинска постапка. Службено возило...

Македонија 07.03.24 | 17:35

1.800 вработени во Национални шуми стапија во штрајк, се уште чекаат плата за јануари

1.800 вработени во Национални шуми стапија во штрајк. На главната врата нема никакво известување. Мини депонијата е единствен знак дека во објектот нема работници. Вработените...

Економија 04.03.24 | 12:57

Штрајк на вработените во Национални шуми: Не земале плата за јануари и февруари

Синдикатот за градежништво, индустрија и проектирање (СГИП) најави штрајк којшто ќе почне од 7 март сѐ до исполнувања на барањата за исплата на плати за вработените во...

Црна хроника 06.02.24 | 12:37

Жители на Желино со закани спречиле вработени во „Национални шуми“ да работат во селото

Педесет и шестгодишниот Т.И. од тетовско Сараќино, вработен во ЈП „Национални шуми“ вчера (5 февруари) во 9 часот и 50 минути во СВР Тетово пријавил дека на први февруари...

Економија 06.11.22 | 10:30

Граѓаните изманипулирани, за кубен матар огревно дрво платија по над 5.000 денари

Во време на енергетска криза, проследена со инфлација, кога граѓаните бараат алтернатива за затоплување на домовите за претстојниот зимски период, цената на дрвото...

Економија 01.09.22 | 11:38

По 13 години за 20 проценти поскапе огревното дрво на „Национални шуми“

Управниот одбор на ЈП „Национални шуми“ го објави новиот ценовник за купување на огревно дрво, откако Владата го прифати на минатонеделната седница. Според истиот,...