Ознака: мзшв
Македонија 30.05.22 | 10:04

МЗШВ: Пратениците на денешната седница едногласно да ги усвојат измените на Законот за земјоделство

Консензусот на собраниската Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство со кој едногласно се усвоија измените на Законот за земјоделство и рурален развој,...

Економија 24.01.22 | 18:06

МЗШВ: Јавните повици се поништени поради правично и законито доделување на земја

Министерствотo за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) најостро ги демантира сите информации изнесени од Цветан Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ, во врска со поништувањето...

Економија 13.08.20 | 20:45

Винариите да формираат цени кои нема да бидат навредливи за трудот на земјоделецот

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски, денеска во Кавадарци оствари средба со градоначалникот на Општина Кавадарци Митко Јанчев,...

Економија 22.07.20 | 13:08

Подрачните единици на МЗШВ ќе работат и викендов за поднесување барања за субвенции

За да им се излезе во пресерет на сите земјоделци кои сакаат да поднесат барања за субвенции, подрачните единици на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство...

Економија 20.07.20 | 13:00

МЗШВ: Пари за субвенции има, аплицирањето трае уште десет дена

До 31 јули или уште десет дена трае рокот за поднесување барања за субвенции од Програмата за земјоделство 2020 година. Од ресорното Министерство уверуваат дека пари има,...

Економија 08.07.20 | 12:38

Отворени канцеларии за земјоделците во Новаци и Могила

Подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство со седиште во Битола, информира дека ги активира своите дисперзирани канцеларии во...

Економија 06.04.20 | 13:49

МЗШВ отвори електронска адреса за понуда и побарувачка на земјоделски производи

Со цел поефикасно функционирање на апликацијата „Понуда-Побарувачка“ и полесна достапност за земјоделците и стопанствениците, Министерството за земјоделство, шумарство...

Македонија 24.01.20 | 18:04

МЗШВ: Нема поткуп, туку навремена и неселективна исплата на субвенциите

МЗШВ реагира на обвинувањата на дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Цветан Трипуновски, тврдејќи дека редовните исплати на...

Економија 15.01.20 | 18:49

Цветан Трипуновски: После 12 април ќе работиме исклучливо за доброто на земјоделците

Дополнителниот заменик министер во МЗШВ Цветан Трипуновски се сретнал со земјоделци во неколку скопски села. Имав средба во село Стајковци со земјоделците од Стајковци,...

Економија 10.01.20 | 14:51

МЗШВ апелира да не се манипулира со земјоделците

Во врска со прес-конференцијата на дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Цветан Трипуновски и земјоделецот Екрем Јаји од скопско...

Македонија 02.11.19 | 15:07

По налог на Заев се врши предизборен мобинг врз вработени во Шумската полиција

СДСМ ги шиканира вработените во МЗШВ. Над 70 вработени во шумската полиција се прераспределени на работни места надвор од нивното место на живеење, ова денеска преку...

Македонија 25.06.19 | 21:18

Земјоделците не знаат што со себе од очај, а во МЗШВ се пијат коктели

Со богата шветска маса и алкохол денеска во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, вработените го испратија довчерашниот министер Љупчо Николоски...

Македонија 13.05.19 | 12:53

Кумашинката на Заев во Чешка со министерот Николовски

Кумашинката на Зоран Заев, Љупка Митрова, на социјалните мрежи се пофали дека е во Брно, Чешка, заедно со тимот на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. View...

Сервиси 11.05.19 | 20:08

МЗШВ предупредува: Од утре до петок следат обилни дождови!

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) повикувајќи се на прогнозите на Управата за хидрометеоролошки работи, упати предупредување до земјоделците...

Економија 20.12.18 | 14:38

Протестот на овчарите во мирување, во јануари ќе се знае дали ќе им бидат исполнети барањата

Одгледувачите на овци кои денеска одржаа мирен протест пред Министерството за земјоделство, од ресорниот министер Љупчо Николовски добија ветување дека ќе ги разгледа...

Македонија 14.12.18 | 15:52

Државен советник во МЗШВ бил избракан од работа затоа што е вмровец, вели Јанушев

Со отказно решение му е прекинат работниот однос на Цветан Трипуновски, државен советник во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, кој е член на...

Економија 06.12.18 | 08:26

Поскапе само еден тип на леб, ќе се интервенира доколку дојде до пораст на цените и на останатите

Промената на цената на лебот се однесува на еден тип леб и корекцијата ја имаат направено три компании производители на леб од Скопје и една компанија од Тетово, како...