Ознака: монаси
Свет 19.09.23 | 10:54

Се степале двајца монаси на Света Гора

Монах од Романија е уапсен откако, веројатно под дејство на алкохол, во манастир на Света Гора, физички нападнал монах од Белорусија, кој бил пренесен во болница, објавија...

Култура 08.11.22 | 09:19

Проекција на филмот „Каде си Адаме“ за животот на монасите на Света Гора денеска во Охрид

Филмот „Каде си Адаме“ за животот на монасите на Света Гора, денеска со почеток во 19:00 часот ќе се прикаже на репертоарот на ЦК „Григор Прличев“ во Охрид. Филмот го...

Македонија 22.05.22 | 15:29

Монаси од Света Гора во прва официјална посета на Бигорски манастир

По одлуката на Вселенската патријаршија да го признае канонскиот статус на Охридската Архиепископоија во прва официјална посета на Бигорски манастир престојуваат...

Балкан 20.01.22 | 14:18

На Света Гора најмалку 40 монаси починале од Ковид-19

Најмалку 40 монаси на Света Гора починале од Ковид-19, од вкупно 1.800 монаси, околу 1.000 се разболеле, а само 500 се вакцинирани, пишува грчкиот весник „Та неа“, јави дописничката...

Балкан 20.01.22 | 12:23

На Света Гора од Ковид-19 починале најмалку 40 монаси, заразени се околу 1.000

Најмалку 40 монаси на Света Гора починале од Ковид-19. Oд вкупно 1.800 монаси, околу 1.000 се разболеле, а само 500 се вакцинирани, пишува грчкиот весник „Та неа“. Игуменот од...