Ознака: МИОА
Македонија 09.06.21 | 14:50

Јетон Шаќири: Реорганизација на државната администрација е наш приоритет

Министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, денес учествуваше и им се обрати на работните групи на семинарот за Реорганизација на државна...

Македонија 27.03.21 | 17:04

Министерот за информатичко општество и јавна администрација Јетон Шаќири е позитивен на коронавирус

Министерот за информатичко општество и јавна администрација Јетон Шаќири е позитивен на коронавирус. Неколку дена што се лекувам од Ковид-19 во домашни услови, мојата...

Македонија 07.04.20 | 16:22

Дозвола за движење од МИОА за време на полицискиот час може да добијат и оние кои негуваат немоќни и болни лица

Министерството за информатичко општество и администрација е задолжено да издава дозволи за движење во тек на полицискиот час за органи на државната власт, кризни штабови,...

Македонија 27.03.20 | 16:30

МИОА обезбедува дневни дозволи за работа после 21.00/16.00 часот

Министерството за информачтичко општество и администрација обезбедува дневни дозволи за работа после 21, односно 16 часот за органи на државната власт, кризни штабови,...

Сервиси 25.03.20 | 16:48

Реакција на МИОА на отворено писмо на дополнителниот заменик министер, Невенка Стаменковска Стојковски

МИОА упати писмена реакција која ја пренесуваме во целост. ДПМНЕ продолжува да шири лажни вести и да обвинува без конкретни докази. Обвинувањата за злоупотреба на јавна...

Економија 04.10.19 | 17:43

Министерството на Манчевски потрошило милиони за нефункционален систем

Наместо да се воспостави квалитетен систем за евиденција на вработени во јавната администрација со што требало да се зголеми нивната ефикасност, залудно се потрошиле...

Македонија 12.06.19 | 13:50

Рускоска: Во претресите во Италија нови докази за случајот со ИПА фондовите

Во претресите што се спроведени во Италија во врска со случајот за злоупотреба на ИПА фондовите, за што се сомничат државниот секретар на Министерстото за информатичко...

Македонија 11.06.19 | 08:46

Правда за ДУИ!

Апсењето на државниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација Јахи Јахија, кадар на владејачката ДУИ, за поткуп, предизвика реакции во...

Црна хроника 10.06.19 | 13:05

Државниот секретар и раководителот биле поткупени со патувања во странство

Во текот на денешниот ден, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал на Министерството за внатрешни работи по наредба на надлежен јавен обвинител од Основното...

Црна хроника 10.06.19 | 11:26

Уапсен Јахи Јахија од ДУИ, државен секретар во МИО, поради земање провизија од тендер

Утринава, по налог на обвинителката за организиран криминал Вилма Русковска, е уапсен државниот секретар во Министерството за информатичко општество, Јахи Јахија од...

Македонија 15.04.19 | 15:22

Што ќе содржи новиот закон за јавни службеници

Со претстојните измени на законите за вработени во јавниот сектор и за административни службеници треба да бидат опфатени постапките за вработување и за унапредување...

Економија 23.01.19 | 13:20

Манчевски: Едно е законска обврска, а друго е потреба – а потреба од лектори немаме

Лектор по македонски јазик во Министерството за информатичко општество и администрација нема вработено, ниту ќе има бидејќи ресорниот министер Дамјан Манчевски решил...