Ознака: министер за финансии
Економија 31.08.19 | 17:10

Нина Ангеловска – нов министер за финансии

Македонската Собрание попладнево во рамки на 110-та седница, со 64 гласа „за” и 18 против ја избра Нина Ангеловска за министер за финансии, а со 61 гласа „за” и 21 против...

Македонија 24.08.19 | 14:16

Најголемиот успех на Нина Ангеловска, идната министерка за финансии, всушност е плагијат

Истражувањето на „Економски лидер“ покажа дека најголемиот успех, кој беше така претствен во јавноста при промоцијата на новата министерска за финансии Нина Ангеловска,...

Економија 22.08.19 | 11:57

Ангеловска ја прифатила понудата од Заев за министерска позиција

Централниот одбор на СДСМ на вечерашната седница треба да ја утврди Нина Ангеловска за кандидат за нов министер за финансии. Ангеловска, која се споменуваше и меѓу можните...

Економија 20.08.19 | 15:59

Нина Ангеловска нова министерка за финансии?

Владиниот кабинет ќе претрпи измени, на чело на Министерството за финансии ќе биде назначена министерка. Како што неофицијално дознава „Алсат“, во трката меѓу трите...

Македонија 05.08.19 | 20:15

Aнтикорупциска повтори: Заев не може да биде и премиер и министер

Државната комисија за спречување на корупција уште еднаш повтори дека Зоран Заев не може истовремено да ги извршува функциите премиер и министер за финансии. Укажуваме...

Економија 30.07.19 | 13:17

Министерот за финансии: Доаѓа едно благоријатно време за граѓаните

Тенденцијата на надлежните органи е да се обезбедат повеќе средства од државната каса за правосудството, изјави премиерот Зоран Заев на денешното отворање на Ургентниот...

Македонија 05.07.19 | 14:49

Владата го овласти Заев да ги креира политиките во финансии, а Елези да раководи

Владата донесе заклучок премиерот Зоран Заев да може да ги насочува дејсвата во областа на финансиите и финаиските политики, како и заклучок заменичката на министерот...

Македонија 28.06.19 | 15:00

Заев, сепак, ќе е министер за финансии: Немам конкретен план до кога

Немам конкретен план, но веројатно не подоцна од тогаш кога заедно сите ќе одлучиме дека одиме на избори, a тоа е секако 100 дена пред редовни избори кога се формира техничка...

Македонија 26.06.19 | 15:49

Милошоски: Само во Белизе премиерот е и министер за финансии

Пратениците од опозицијата попладнево во рамки на 103. седница на Собранието на која треба да се гласа по предлозите за разрешување членови на Владата и за избор на нови...

Македонија 25.06.19 | 21:07

Единствената причина за промената на Тевдовски е моето влегување во Министерството

Не сум незадоволен од работата на Драган Тевдвоски, единствената причина за промената е моето влегување во ова Министерство, рече во вечерашното интервју за „Сител“...

Македонија 25.06.19 | 17:18

Си подготви ли Заев министерска позиција во Пржинска влада при предвремени избори?

Двојната функција, како премиер и министер за финансии, на Зоран Заев не е случајна, сметаат експертите, според кои се наметнува прашањето: Си подготвува ли премиерот...

Македонија 24.06.19 | 15:00

Орданоски: Реконструкцијата е несолена шега, пратениците треба да кажат НЕ!

Ако имаат малку интегритет и политички усул, добар дел од пратениците од владејачката коалиција би требало да НЕ ја изгласаат оваа предложена владина кадровска реформа...

Македонија 24.06.19 | 10:14

Атанасоски: Прашање е колку Заев е психофизички силен и за премиер и за прв финансиер

Според политикологот Благојче Атанасоски, одлуката на Зоран Заев покрај премиер да биде и министер за финансии не е политички непознат преседан, но прашање е колку...