Ознака: Метју Нимиц
Македонија 23.05.19 | 12:23

Нимиц: Договорот од Преспа е врв на мојата кариера

Метју Нимиц, американскиот дипломат во интервју за Дојче Веле открива дека во текот на долгогодишниот спор со името имал бариери, и открива дека со поранешниот премиер...

Македонија 01.03.19 | 17:07

Нимиц: За промената на името треба време

По решавањето на спорот за името, со Преспанскиот договор, следи период на неговата имплементација, што ќе отвори прашања како што е работатата на Комитетот за учебниците...

Свет 25.01.19 | 20:21

Нимиц: Честитки за визионерскиот чекор

Ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент за ставање крај на деценискиот спор за името значи почеток на нова ера на безбедност на Балканот, изјави...

Балкан 23.01.19 | 15:22

Кабинетот на Ципрас: Нимиц става крај на приказната на Мицотакис за наводно одново преговарање за договорот

Од кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас коментираат дека изјавата на специјалниот претставник на Обединетите Нации, Метју Нимиц, „става крај на приказната...

Македонија 23.01.19 | 12:34

Нимиц: Ако не се прифати договорот од Преспа, ќе има длабоки и опасни последици

Неприфаќањето и нестапувањето во сила на Договорот од Преспа би можело да има длабоки па дури и опасни последици, оценува специјалниот пратеник на ОН во разговорите...

Македонија 21.01.19 | 11:02

Метју Нимиц ја повика Грција да го ратификува договорот од Преспа

Специјалниот пратеник на ОН во разговорите меѓу Скопје и Атина за прашањето за името, Метју Нимиц, ја повика Грција да го ратификува Договорот од Преспа, откако македонската...

Македонија 12.01.19 | 09:57

Нимиц: Се отвора вратата за нови односи меѓу соседите

Специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН и посредник во грчко-македонските преговори, Метју Нимиц, преку писмено соопштение го поздрави изгласувањето на...

Македонија 13.12.18 | 11:25

Нимиц: Ако двете страни имаат потреба од моја помош…

Договорот од Преспа е многу важен чекор за стабилноста на регионот и за односите меѓу двете држави, изјавил медијаторот Метју Нимиц денеска во Њујорк, по средбата со...