Ознака: менструација
Интима 21.07.20 | 19:58

Менструацијата открива колку години ќе живеете

Истражување направено во Сан Диего покажува дека жените кои добиле менструација на 12 и повеќе години имале помалку здравствени тегоби, за разлика од оние кои добиле...

Здравје 30.04.20 | 22:03

Пандемијата влијае и врз менструалниот циклус

Поради пандемијата од Ковид-19, можно е да чувствувате поголем стрес од порано, дури иако не сте свесни за тоа, предупредуваат докторите, додавајќи дека овој стрес може...

Интима 05.09.19 | 23:31

Да, треба да имате секс во оние денови

Голем број жени се прашуваат дали би требало да имаат сексуални односи за време на „оние денови“, особено затоа што некои мажи токму во тој период имаат засилена желба...

Здравје 18.07.19 | 18:13

Менструална сиромаштија: Кога имаат менструација не одат во школо поради валканите и неопремени тоалети

Цели 90 отсто од ученичките во селата во Македонија отсуствуваат од училиште четири до пет дена во текот на месецот кога имаат месечен циклус, а 75 отсто од ученичките...

Здравје 07.07.19 | 09:46

7 работи кои бојата на менструацијата ви ги кажува за вашето здравје и кога е вистинско време да посетите доктор

Бојата на крвта во текот на менструалниот циклус се менува, а постои и разлика помеѓу оваа и претходната менструација. Што тоа значи и кога е вистинско време да го посетите...

Калеидоскоп 08.03.19 | 10:16

Во пресрет на 8 Март, терминот „менструација“ станува „фемструација“

Во пресрет на Меѓународниот ден на жената, 8 Март, силното женско лоби извојува уште една победа: зборот „менструација“ ќе влезе во речникот како „фемструација“ (menstruation...