Ознака: мечки
Калеидоскоп 13.11.20 | 10:41

Роботот „Волк-чудовиште“ спречува напади од мечки во Јапонија

Јапонскиот град Такикава користи робот наречен „Волк-чудовиште“ чија цел е да ги плаши мечките и да спречи нивни напади врз луѓе. Нападите од мечки се проблем во овој...

Калеидоскоп 15.02.20 | 14:45

Мечките ја видоа својата сенка, еве дали е крај на зимата: Знак на Сретение Господово

Мечките во Зоолошката  градина во Јагодина, денеска на празникот Сретение Господово, ја видоа својата сенка, што по народното верување значи дека се уште не е дојден...

Калеидоскоп 16.08.19 | 20:42

Нашол цело семејство мечки во автомобилот

Чад Морис бил на одмор со своето семејство во Тенеси, кога неговите родители одеднаш почнале да врескаат по него за да излезе надвор. Тој истрчал панично од викендицата...

Свет 10.02.19 | 14:37

Прогласена вонредна состојба во Русија: Поларни мечки во потрага по храна влегуваат во домовите

На архипелагот Нова Земја прогласена е вонредна состојба поради инвазијата на поларни мечки, соопштуваат од регионалната влада на Архангелск. Одлуката да се прогласи...