Ознака: масовно тестирање
Свет 18.01.21 | 16:07

Словачка ќе го тестира цело население за една недела: Негативните ќе добијат олеснување на мерките

Словачка почна ново масовно корона-тестирање за населението, со цел да се добие појасна слика за раширеноста на вирусот и евентуално да се укинат некои ограничувања...

Балкан 01.01.21 | 16:16

Од понеделник масовно тестирање за Ковид-19 во Словенија

Словенија од понедленик почнува со масовно тестирање на населението за корона вирус, најави словенечкиот премиер Јанез Јанша. Премиерот појасни дека тоа ќе се спроведе...

Свет 23.11.20 | 14:11

Орбан: Ќе се фокусираме на таргетирано и масовно тестирање, училиштата остануваат отворени

Напорите за спречување на ширењето на коронавирусот ќе се фокусираат на таргетирано и масовно тестирање на работници од суштинско значење и на одржување на училиштата...

Балкан 21.11.20 | 10:01

Ново масовно тестирање во Словенија

Словенечката Влада им нареди на надлежните служби до 5 декември да направат подготовки за масовно тестирање на населението, како и да подготват список на доброволци...

Свет 15.11.20 | 16:59

Сака да им овозможи нормален Божик на Австријците: Курц најави масовно тестирање

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска најави масовно тестирање на граѓаните по второто „заклучување“, што ќе стапи на сила во вторник. Курц за ОРФ изјави дека...

Свет 31.10.20 | 11:56

Во Словачка почна масоно тестирање на населението за Ковид-19 

Словачка почнува со скрининг на целото население (лица над 10-годишна возраст) за новиот коронавирус со брзи антиген-тестови, што би било прво тестирање на цела нација....

Македонија 17.10.20 | 21:22

22 проценти од тестираните се позитивни

Денеска беа направени 2617 тестирања а 594 се позтивни на корона. Тоа значи дека позитивни се 22 проценти од тестираните. Со денешната статистика, вкупната бројка на ковид...

Здравје 02.06.20 | 11:17

Почна масовното тестирање на текстилните работници во петте конфекции во Штип

Почна масовното тестирање на текстилните работници во петте конфекции, кои од денеска треба да се затворени. Директорката на Центарот за јавно здравје-Штип, Марија...

Вести 03.05.20 | 16:55

Србија од утре почнува со масовно тестирање на граѓаните

Србија досега има потврдено 9.464 заразени лица со коронавирус, 193 починати и 1.551 излекувани граѓани, јави дописникот на МИА од Белград. Од вирусот во изминатите 24 часа...