Ознака: марко ѓуриќ
Балкан 21.05.24 | 10:37

Ќе сториме сѐ да добиеме најдобар резултат за Србија за резолуцијата за Сребреница, порача Ѓуриќ

Министерот за надворешни работи Марко Ѓуриќ изјави дека делегацијата предводена од српскиот претседател Александар Вучиќ во Њујорк прави максимални напори за Србија...

Балкан 21.05.24 | 09:51

Шефот на српската дипломатија откри дека земјите кои сакаат да гласаат против Резолуцијата за Сребреница се соочуваат со голем притисок

– Министерот за надворешни работи Марко Ѓуриќ изјави дека делегацијата предводена од српскиот претседател Александар Вучиќ во Њујорк прави максимални напори за...

Балкан 07.05.24 | 19:07

Ѓуриќ: Полноправното членство во ЕУ останува стратешки приоритет на Србија

Министерот за надворешни работи на Србија, Марко Ѓуриќ, денеска на средбата со шефот на Делегацијата на ЕУ во Србија, Емануел Жофре истакна дека полноправното членство...