Ознака: Маргарет Атвуд
Свет 14.11.22 | 22:56

Русија и забрани влез на светски познатата писателка Маргарет Атвуд

Руското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека сто Канаѓани се додадени на листата на луѓе на кои им е забранет влез во земјата како одговор на санкциите...

Култура 25.05.22 | 14:59

Маргарет Атвуд најави ново издание на нејзиниот славен роман „Приказната на робинката“ кој ќе биде огноотпорен

По вжештената дебата околу книгите за кои десничарите сметаат дека не се соодветни да се наоѓаат во училишните библиотеки, авторката Маргарет Атвуд најави ново издание...

Култура 15.10.19 | 10:01

Писателките Маргарет Атвуд и Бернардин Еваристо се добитнички на престижната светска Букерова награда

Писателките Маргарет Атвуд и Бернардин Еваристо се добитнички на престижната светска Букерова награда за 2019. Првпат од кога се доделува наградата, жирито ги прекрши...