Ознака: мандатар
Балкан 28.10.20 | 13:29

Се формираше новата „женска“ влада на Србија

Мандатарката на новата српска влада, Ана Брнабиќ во експозето со планот за работа на владата и идните министри посочи дека новата ќе биде и влада на континуитет со владите...

Македонија 04.09.20 | 21:04

Пендаровски е убеден дека не го прекршил Уставот кога му го даде мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски смета дека не направил уставна повреда при доделувањето на мандатот за составување на Владата, а од новата владина коалиција очекува...

Македонија 30.08.20 | 08:15

До полноќ Македонија треба да добие нова Влада

Собранието на Република Македонија денеска напладне ќе ја продолжи седницата за избор на новата Влада. Откако вчера мандатарот Зоран Заев ја образложи владината ­програма,...

Македонија 14.08.20 | 11:38

Тече рокот што Пендаровски му го даде на Заев на „чесен збор“

Тече првиот од дваесетте дена кои Зоран Заев како мандатар ги има на расплогање да собере 61 потпис да формира влада. Откако претседателот на државата објасни врз основа...

Македонија 13.08.20 | 13:10

Заев: Не мора преку Џафери, пратениците преку медиумите ќе дознаат дека сум добил мандат

Нема ништо лошо што пратениците денеска преку медиумите ќе дознаат дека Зоран Заев го добил мандатот за состав на Влада, порача денеска лидерот на СДСМ и мандатар на...

Македонија 13.08.20 | 12:37

Заев потврди дека нема обезбедено парламентарно мнозинство

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев го доби мандатот за составување нова влада од претседателот на државата Стево Пендаровски. Во обраќањето пред претседателската вила Водно,...

Македонија 13.08.20 | 10:39

Заев оди на Водно кај Пендаровски без обезбедено мнозинство

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска од шефот на државата ќе го добие мандатот за формирање на Владата. Тоа би било нормална процедура доколку Заев покажеше дека го има...

Македонија 12.08.20 | 18:47

Дали Пендаровски му дава дополнителни 20 дена на Заев за „пазар“ за мнозинство?

Најавата дека утре претседателот Стево Пендаровски ќе му го даде мандатот за формирање на Влада на Зоран Заев не изненади никого. Пендаровски на чело на државата дојде...

Македонија 12.08.20 | 15:03

Студен туш од ДУИ за Заев: Немаме договор за парламентарно мнозинство

Откако претседателот Стево Пендровски се изјасни дека утре на Зоран Заев ќе му го даде мандатот за формирање на Влада , веднаш стигна реакција од ДУИ. Оттаму за Сител...

Македонија 12.08.20 | 14:34

Пендаровски утре ќе му го даде мандатот на Заев да се обиде да состави Влада

Претседателот Стево Пендаровски утре напладне мандатот за состав на новата Влада ќе му го довери на лидерот на СДСМ и пратеник во Собранието, Зоран Заев, соопшти Кабинет...

Македонија 11.08.20 | 18:47

Џафери: Неуставно би било да се додели мандат без да има избран претседател на Собрание

Претседателот на Собранието, Талат Џафери во емисијата „10 Минути“ на „ТВ21“ истакна дека според Деловникот, неуставно е доделувањето на мандат без да има избран претседател...

Македонија 10.08.20 | 11:51

Зошто Пендаровски го чека крајниот рок да одреди мандатар за состав на владата?

Течат последните неколку дена во кој претседателот Пендаровски треба да го даде мандатот за формирање на влада согласно резултатите од изборите на 15 јули. Уставот пропишува...

Македонија 07.08.20 | 20:47

Заев може да не биде мандатар за формирање на Владата?!

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) може да излезе со друг мандатар за формирање на Владата, а не со нејзиниот лидер Зоран Заев,пишува „Ina online net“. Ова би...

Македонија 05.08.20 | 08:55

Кој ќе дојде на Водно со 61 потпис: Од денеска Пендаровски има десет дена да го додели мандатот за формирање влада

И официјално почна „трката“ за формирање нова Влада откако Собранието вчера ја одржа конститутивната седница. И претседателот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 16.07.20 | 18:06

СДСМ: Зоран Заев ќе биде новиот мандатар

Коалицијата предводена од СДСМ „Можеме“ е победник во голем број општини и има најголем коалиционен капацитет, со што извесно е дека лидерот Зоран Заев ќе биде новиот...

Македонија 16.07.20 | 13:26

Ќе се повторат ли сликите од 2016 година: Собранието ќе се формира, но дали ќе има влада?

Со завршувањето на изборите започнуваат да течат изборните рокови за формирањето на Владата и на Собранието. Како што стојат работите многу полесно ќе се конституира...

Македонија 05.06.20 | 16:31

Додека ВМРО-ДПМНЕ се грижи за здравјето на граѓаните, СДСМ и ДУИ се расправаат кој да биде мандатар

Откако ВМРО-ДПМНЕ уште пред неколку месеци донесе одлука лидерот Христијан Мицкоски да биде кандидат за мандатар, сега со тоа се занимаваат коалициските партнери СДСМ...

Македонија 27.12.19 | 11:24

Заев и СДСМ ќе го прифателе предлогот за кандидат за мандатар, ако ВМРО-ДПМНЕ го прифати неговиот предлог за изборен модел

Водачот на криминално-рекетарската банда на власт, Зоран Заев, предлага „трампа”! Заев и СДСМ ќе го прифателе предлогот за кандидат за мандатар, а ВМРО-ДПМНЕ да го прифатело...

Македонија 09.12.19 | 16:38

Мицкоски до премиерот во заминување: Ајде Заев, изјасни се за мандатар, забрана за амнестија и испитување на потекло на имот на политичари

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денес одржа прес-конференција на која го повика премиерот во заминување Зоран Заев да се изјасни за кандидат мандатар,...