Ознака: мала богородица
Сервиси 21.09.22 | 08:00

За многу години денот: Денеска е Мала Богородица

Православните христијани во земјава денеска го слават Рождество на Пресвета Богородица, празник познат како Мала Богородица. Во сите храмови на Македонската православна...

Калеидоскоп 20.09.22 | 17:56

Што треба да направат жените утре на Мала Богородица?

Рождество на Пресвета Богородица (Мала Богородица) се слави на 8 септември според јулијанскиот календар или на 21 септември според грегоријанскиот календар. Тој е еден...

Калеидоскоп 20.09.22 | 11:04

Утре е голем празник: Еве што да направат жените за Мала Богородица

Утре е Рождество на Пресвета Богородица (Мала Богородица) кој е еден од големите празници на Светата православна црква. Иако овој празник се смета за почеток на сите...

Македонија 30.11.20 | 18:40

Луѓе умираат, Филипче брка бирократија: За „Мала Богородица“ битен е потписот на Стојанче

Приватните болници прво треба да склучат договор со Центарот за управување со кризи (ЦУК) па потоа ќе склучат договори со Фондот за здравствено осигурување за лекување...

Македонија 30.11.20 | 15:44

Министерството за здравство сè уште не издало дозвола за работа на ковид-центарот „Мала богородица“ кој речиси е опремен

Објектот на поранешната болница „Мала Богородица“ е во финална фаза на опремување и адаптирање во ковид-центар и секој момент очекува да ги прими првите пациенти....

Македонија 24.11.20 | 15:52

Првите пациенти во новата ковид-болница „Мала Богородица“ в понеделник – лекувањето ќе го плаќа државата

Во тек е медицинско опремување на објектот (на поранешната гинеколошка болница „Мала Богородица”, сегашен хотел „Ибис Стајлс”), што Клиничката болница „Аџибадем...

Македонија 23.11.20 | 09:00

Болницата „Мала Богородица“ станува Ковид центар

Сопствениците на приватните болници „Систина“, „Жан Митрев“ и „Ре-медика“, вчера беа на состанок со министерот Венко Филипче, во Министерството за здравство. Вчера...

Калеидоскоп 19.09.20 | 14:08

Им помага на жените што немаат деца: Ни доаѓа голем празник

На 21 септември во славиме Рождество на Пресвета Богородица (познат и како Мала Богородица), ден од најголемите празници на православната црква. Народот верува дека Пресвета...

Калеидоскоп 18.09.20 | 21:00

Се ближи голем празник, обележан со црвено: Не се работи и не се започнува ништо

На 21 септември православните верници го прославуваат Рождество на Пресвета Богородица или во народот позната како Мала Богородица. Пресвета Дева Марија се роди од...

Македонија 21.09.19 | 21:49

Сега е време кога немаме доблесни личности кои можат да послужат за пример на чесност и достоинство

Денеска, на големиот црковен празник Мала Богородица, во новачкиот манастир Рождество на Пресвета Богородица, Митрополитот преспанско- пелагониски Петар чиноначалствуваше...

Калеидоскоп 20.09.19 | 20:40

Трудните лесно да се породат, а оние што немаат деца, да добијат: Утре е голем празник

Рождество на Пресвета Богородица (познат и како Мала Богородица) е еден од најголемите празници на православната црква. Народот верува дека Пресвета Богородица е заштитничка...

Сервиси 05.09.19 | 20:02

Доаѓа голем и тежок празник: Задолжително направете го ова, а ако биде ведро…

На 21 септември православните верници го прославуваат Рождество на Пресвета Богородица или во народот позната како Мала Богородица. Пресвета Дева Марија се роди од...