Ознака: македонско-бугарска мешовита комисија
Македонија 04.12.22 | 16:07

Љубчо Георгиевски ги меша прстите во работата на историската комисија

Ќе го слушне ли некој „крикот“ на деканот на Православниот богословски факултет „Свети Климент Охридски“, Ѓоко Ѓоргевски, од неговото интервју за МИА спроти Денот...

Македонија 19.08.22 | 14:58

Пендаровски: Им нема спас на тие луѓе кои мислат поинаку од македонската страна на Комисијата

Претседателот на државата Стево Пендаровски верува дека македонските членови на Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања со Бугарија...

Македонија 16.08.22 | 19:40

МНР изразува целосната поддршка на автономната, стручна и совесна работа на Историската комисија

Министерството за надворешни работи денеска соопшти дека во целост ја поддржува работата на Комисијата за историски и образовни прашања со Бугарија и ја поздравува...

Македонија 16.08.22 | 10:21

СДСМ: Нема бришење или менување на историјата по бугарски терк

СДСМ смета дека со усвоените Препораки на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања стана јасно дека во нив нема ништо...

Македонија 15.08.22 | 08:22

Денес ќе се знаат решенијата за заеднички чествувања и за учебниците

Македонскиот тим во Билатералната мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања со Бугарија денеска ќе одржи брифинг во просториите на Министерството...

Македонија 31.03.22 | 08:26

Утре ќе се знае кој за што поуштил: Позитивна атмосфера меѓу македонските и бугарските историчари

Денеска и утре во Скопје ќе се одржи нов состанок на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија....

Македонија 25.01.22 | 08:29

Ѓорѓиев: Несигурноста на Бугарите во сопствениот идентитет е причина за посегање по македонскиот

Криза на идентитетот е единствениот логичен одговор на однесувањето на Бугарија кон македонскиот народ и јазикот. Поранешениот член на македонско-бугарската комисија...

Македонија 10.12.21 | 17:03

Без напредок заврши 16. средба на Заедничката комисија за историски прашања

Остануваат разликите во пристапот и разбирањето на улогата на историјата и историското образование во современите општества и градењето на добри односи ослободени...

Македонија 05.11.21 | 17:50

Историчарот Драги Ѓорѓиев со cкaндалозно тврдење дека нашата историја е фалсификувана

На социјалните мрежи се врти скандалозно видео од историчарот Драги Ѓорѓиев кој е претседател на македонската страна во комисијата за историја со Република Бугарија. Во...

Македонија 22.10.21 | 12:50

Историчарот Ѓорѓиев си поднесе оставка од Историската комисија: Заев прави притисоци за распродажба на идентитетот меѓу двата изборни круга!

Раководејќи се од професионалниот интегритет и личните принципи, ја известувам македонската јавност дека од денес, 22.10.2021 година, ја напуштам работата во Заедничката...

Македонија 21.10.21 | 08:21

Прв состанок на Мешовитата македонско-бугарска комисија по жолчната расправа во јуни

Мешовитата македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска и утре ќе го одржи 15. состанок во онлајн формат поради пандемијата со коронавирусот....

Македонија 12.06.21 | 13:52

Дали Зоран Заев и овојпат ќе работи за туѓи бели дворови или ќе ги прифати позициите на македонските историчари?

Иако власта во Македонија негира, повеќе од јасно е дека тајните преговори со Бугарија не се вртат околу Португалскиот предлог, туку околу Бугарската декларација. Тоа...

Балкан 25.05.21 | 09:58

Македонските историчари – идеолози на антибугарската позиција: Изгубија 3 години не прифаќајќи ја општата историја

Македонските историчари изгубија 3 години во неподготвеноста да ја прифатат формулацијата на Договорот за пријателство и добрососедство, со што станува јасно дека...

Македонија 27.04.21 | 16:42

Ангел Димитров за македонските историчари: Професионално немоќни, но активни пропагандисти!

Копретседателот од бугарска страна на Мешовитата комисија за историски и образовни прашања, Ангел Димитров, удри по македонските членови по последниот неуспешен состанок. „Нашите...

Македонија 25.02.21 | 10:20

Нашите учебници за седмо одделение и Гоце Делчев тема на денешниот состанок на Македонско-бугарската комисија

Записникот од десеттата средба, учебниците за седмо одделение кај нас, како и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат теми на дискусија денеска...

Македонија 24.01.21 | 21:51

Тасевски: Велепредавството кога-тогаш завршува со национална трагедија

Актерот Сашо Тасевски повикува за екскомуникација на членовите од македонска страна на Мешовитата комисија со Бугарија за историски и образовни прашања, ако продолжат...

Македонија 23.01.21 | 18:32

Се брише придавката „македонски“ од официјалните записници на комисиите, ќе се користи „на Република Cеверна Македонија“

Уставното име „Република Cеверна Македонија“, наместо придавката „македонски“ ќе се користи во записниците на Мешовитата македонско-бугарска комисија. Ова е компромисот...

Македонија 12.01.21 | 21:08

Литовски за кого попуштањето не е решение повеќе не е дел од Комисијата со Бугарија, на негово место именуван Азизи

Власта направи измени во составот со комисијата за историски и образовни прашања со Бугарија. На денешната владина седница за нов член е поставен Исамедин Азизи. Азизи...

Македонија 08.12.20 | 23:51

Ѓорѓиев и Тодоров: Интервјуто на Заев за БГНЕС направи голема штета во Комисијата

Драги Ѓорѓиев и Петар Тодоров, членовите на македонско-бугарската историска комисија, вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 потврдија дека интервјуто на Зоран Заев за БГНЕС...

Македонија 08.12.20 | 23:35

Ѓорѓиев: По шестата средба на Комисијата Бугарите почнаа да прават проблем за придавката „македонски“

Копретседавачот со историската комисија меѓу Македонија и Бугарија Драги Ѓорѓиев рече дека на средбите со бугарските историчари не се разговара за македонскиот идентитет...