Ознака: македонски пасош
Македонија 14.11.22 | 16:57

Собранието ќе бара објаснување од директорот на Агенцијата за национална безбедност како Онишченко добил македонски пасош

Отчет од директорот на Агенцијата за национална безбедност Виктор Димовски за тоа како контроверзниот украински политичар Онишченко добил позитивна безбедносна оценка...

Балкан 07.11.22 | 18:01

Истанбулската полиција уапсила странец член на криминална група со лажни македонски документи

Полициската управа на Истанбул соопшти дека во работите на ископување во подрачјето на Саријер не е пронајдено ништо сомнително во ископувањето во областа Саријер...

Балкан 19.09.22 | 17:40

Емре Олур, портпаролот на Седат Пекер, кој доби македонски пасош, екстрадиран од Албанија во Турција

Емре Олур, портпаролот на Седат Пекер (кој доби македонски пасош), екстрадиран од Албанија во Турција, објави порталот ДуваР.  

Балкан 10.09.22 | 13:22

Водачот на „Шкаљарците“ го следеле преку бремената сопруга: „Македонецот“ Вукотиќ во Истанбул престојувал со свој пасош на друго име

Убијците на Јован Вукотиќ (42), водачот на Шкаљраскиот клан, кој беше брутално убиен во Истанбул, наводно со месеци се обидувале да го најдат, откако во август минатата...

Македонија 09.09.22 | 11:09

МВР не докажа дека пасошите на криминалците се поништени, дали Вукотиќ е убиен со македонски пасош??

Oткако вчера се објави дека во Истанбул е убиен Јовица Вукотиќ, водач на Шкаљарскиот клан се поставуваат неколку прашања. Со каков пасош е тој убиен ако се знае дека МВР...

Балкан 08.09.22 | 21:38

Наркобосот Вукотиќ, кој од МВР на Спасовски доби македонски пасош, е убиен во Истанбул

Наркобосот Вукотиќ, кој од МВР на Спасовски доби македонски пасош во Драчево (на име Георги Андонов), е убиен во Истанбул. Веста за убиството на водачот на шкаљарскиот...

Македонија 27.07.22 | 08:33

Во Кина почна мобилно издавање македонски пасоши

Министерството за надворешни работи испрати мобилна екипа во Амбасадата во Пекинг, со цел драстично да се скрати постапката за издавање патни исправи на нашите државјани...

Калеидоскоп 20.07.22 | 15:43

Со македонски пасош може да се патува во 124 земји без визи

Со македонскиот пасош може без виза да се патува во 124 држави во светот, со што тој е рангиран на 33-то место на листата изработена според индексот на патни исправи „Артон...

Македонија 23.01.22 | 13:03

Не е само Звицер: Maкедонски пасоши добија и Седат Пекер, водачот на „Шкаљарците“ Вукотиќ и на италијанската „Ндрангета“

Откако српските власти објави дека водачот на Кавачкиот клан Радоје Звицер подготвувал атентат врз претседателот Александар Вучиќ, македонското МВР побрза да објави...

Македонија 04.10.21 | 15:34

Македонскиот пасош вреди колку тој на Тринидад и Тобаго

Патната исправа на земјава е рангирана на 31 место на листата на Глобалниот индекс на најмоќни пасоши на „Артон Капитал“ за 2021 година, изработена врз основа на тоа во...

Македонија 14.06.21 | 10:45

Го уапсија Седат или Џадин Адемовски: Дали Пекер падна во Дубаи со македонски пасош?

Неофицијалните информации кои доаѓаат од Обединетите Арапски Емирати велат дека е упасен најголемиот турски криминалец Седат Пекер. Тој е најбараната личност во Турција...

Македонија 13.06.21 | 13:05

Колумбија на Балканот: Власта не ги запоставувала ни „Шкаљарците ни „Каваците“ кога делела македонски пасоши

Откако пред неколку дена медиумите објавија нова листа на нарко босови oд регионот кои добиле македонски пасош, станува јасно дека власта подеднакво се грижела сите...

Македонија 02.06.21 | 08:31

Пасошите кои истекуваат по 31 јули, ќе важат до 31 декември оваа година

„Собранието на Република Македонија тукушто ги помина измените и дополнувањата на законот за патни исправи на државјаните на Република Македонија...

Македонија 24.05.21 | 22:28

Бразилското разузнавање откри еден од главните мафијаши со македонски пасош

Истражувачка новинарска екипа од Бразил открива дека еден од најголемите 215 криминалци кои добиле македонски пасоши преку МВР на Оливер Спасовски е баран од Бразил...

Балкан 17.05.21 | 10:38

И водачот на Кавачкиот клан Звицер има македонски пасош?

Безбeдносните служби во регионот предводени од српската БИА го лоцираа водачот на Кавачкиот клан Радоје Звицер. Според сознанијата тој се наоѓа во една од земјите во...

Балкан 12.05.21 | 13:30

Цело раководство на Шкаљарскиот клан е со македонски пасоши

Откако беше обелоденето дека замениците водачи на црногорскиот Шкаљарски клан, Игор Дедовиќ и Стеван Стаматовиќ имале македонски пасоши, веќе станува јасно дека цело...

Македонија 11.04.21 | 15:27

Адвокатката Добричанин: Сите вештачења потврдија – македонскиот пасош на водачот на Шкаљарскиот клан е оригинален

Јован Вукотиќ, осуден криминалец е еден од лицата кои имале фалсификуван македонски пасош. Во емисија на спрската телевија „Хепи“, адвокатката на Вукотиќ говори за...

Македонија 08.04.21 | 16:57

Адвокатите на Седат Пекер спреку соопштение демантираат дека имал фалсификуван пасош

Турскиот државјанин Седат Пекер не поседува фалсификуван македонски пасош со негова фотографија, а туѓ идентитет, тврдат адвокатите Дублин Караџа и Јасмин Калач преку...

Црна хроника 07.04.21 | 15:34

OJO поведе постапки против 11 лица за издавањето на пасоши

Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе две кривични пријави, едната од Единицата за финансиски криминал при Одделот...

Македонија 07.04.21 | 13:37

Четири прашања за кои е потребен одговор околу аферата со пасошите за мафијашите

Случајот со издавањето на македонски пасоши со лажни идентитети на припадници на наркомафијата, во моментов е обвиткан со контроверзи кои создаваат забуна во јавноста....