Ознака: Македонски јазик
Македонија 14.01.21 | 14:57

Царовска немало да ја укинува групата за македонски јазик на Филолошки

Министерката Мила Царовска преку статус на социјалната мрежа Твитер најостро ги демантира тврдењата на професорката Јасна Котеска, која обвини дека министерката планирала...

Македонија 14.01.21 | 12:58

Мила Царовска планирала да ја укине и групата македонскиот јазик на Филолошки факултет

Професорката Јасна Котеска на социјалните мрежи открива скриен план, што го нарекува “Таен државен удар”. Во својата информација професорката објавува дека концептот...

Македонија 20.12.20 | 13:16

Заев во Љубојно: Се грижиме за македонскиот јазик и македонскиот идентитет со дела

Премиерот Зоран Заев, кој е во работна посета на Преспанскиот регион, изврши увид на напредокот на работите на иницијативата за Центар за грижа и промоција на македонскиот...

Македонија 17.12.20 | 22:57

Чешка и Словачка ја запреа „бугаризацијата на Кирил и Методиј“: Браво, нема предавање, да живее борбата за Македонија!

Поранешниот пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, се израдува по блокирањето на усвојувањето ба заклучоците за проширувањето на Западен Балкан во Советот...

Македонија 17.12.20 | 22:39

Чешка и Словачка за „ветото врз Бугарија“: Нема да дозволиме ЕУ да ни суди како да се идентификуваме и на кој јазик зборуваме

Нема да дозволиме Европската унија да биде судија за нашата заедничка историја, како се идентификуваме или на кој јазик зборуваме, велат во заедничка изјава чешкиот...

Македонија 16.12.20 | 12:42

„Македонски јазик“ е единствената пречка што Бугарија не дозволува Македонија и ЕУ да потпишат договор за Фронтекс

Европската унија е во процес на потпишување на договор со земјите од Западен Балкан за Фронтекс, односно за интегрирано гранично управување, една од стратешките точки...

Македонија 10.12.20 | 09:34

Иванов: Колку и да е мал, македонскиот јазик има своја големина (Во спомен на Блаже Конески)

Поранешниот претседател на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод роденденот на еден од кодификаторите на македонскиот јазик, академик Блаже Конески, а во екот...

Македонија 08.12.20 | 13:12

„Политико“ го нарече „јазична гимнастика“ спорењето на македонскиот јазик од Бугарија

Како јазична гимнастика го оцени денешен „Политико“ спорењето на македонскиот јазик од страна на Бугарија, поради што денес на министерскиот состанок на ЕУ најверојатно...

Македонија 07.12.20 | 10:06

Три изјави кои потврдуваат дека Заев го продава македонскиот идентитет и јазикот

Заев го продава македонскиот идентитет! 28.11.2020 Зоран Заев Македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се на маса за преговори. Никаде во светот не се преговара за...

Балкан 07.12.20 | 08:56

Каракачанов бара во медиумите да не се преведуваат изјавите од македонски на бугарски јазик

Красимир Каракачанов бара од Советот за електронски медиуми на Бугарија бара бугарските медиуми да престанат да ги преведуваат изјавите на македонските политичари...

Македонија 03.12.20 | 11:58

Радев: Бугарија тежнее да нè задуши во „прегратка“, колку повеќе стега, толку пожестоко се оттргнуваме

Докторот по кинеска филологија Игор Радев во интервјуто за МКД.мк за актуелните јазични прашања со Бугарија вели дека правото на слободно носење одлуки за вакви прашања...

Македонија 02.12.20 | 22:17

Неприфатливо е „македонски јазик според Уставот“, тој им припаѓа на оние што го зборуваат

Имајќи ги предвид последните случувања поврзани со можното отворање преговори со ЕУ за членство и со барањата на Бугарија да не се именува нашиот јазик како македонски...

Македонија 26.11.20 | 22:08

Mицкоски: Тврдењето дека во Струмица и Петрич зборуваат ист јазик е глупост на Заев

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва гостуваше во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 каде што посочи дека тврдењето на Заев дека народот во Струмица и...

Македонија 25.11.20 | 18:58

Ако нашите дедовци се бореле против „администрација“, тогаш се „терористи“ и „убијци“

Да не правиш разлика меѓу дијалект и јазик е страшно, но да не правиш разлика помеѓу бугарски и македонски дијалекти е уште пострашно, коментира поранешниот пратеник...

Македонија 22.11.20 | 13:16

Германски дипломат: Барањето на Бугарија за македонскиот јазик е навредливо, провокативно, ненаучно, нереално

Гудрун Штајнакер, поранешнa заменичка-амбасадор на Германија во Софија во анализа за Дојче Веле тврди дека е апсурдно да се тврди дека макаедонскиот јазик е дијалект...

Колумни 09.11.20 | 11:14

Од паркингот во Дојран до Берлин-Македонскиот јазик единствен во светот со две формулации!?

Предраг Димитровски Со премиерот на Грција, Алексис Ципрас, во текот на мај, токму тука, на паркингот во Дојран, постигнавме договор за признавање на македонскиот јазик....

Македонија 06.11.20 | 21:07

За македонскиот јазик и за македонскиот идентитет не може и нема да се разговара

На македонскиот народ никој не може да му каже, кои сме ние и каков јазик зборуваме, според меѓународното и европското право порача вицепремиерот за европски интеграции...

Македонија 27.10.20 | 12:42

Власта потврди дека ќе се менува Договорот со Бугарија – остануваме без јазикот, Гоце и историјата

Договорот со Бугарија сепак ќе се менува. После едномесечно негирање, на крајот власта потврди дека ќе се согласи на бугарските барања по однос на јазикот, историјата...

Македонија 27.10.20 | 09:32

Зидојче цајтунг: Јазикот и Гоце Делчев го блокираат приближувањето на Македонија кон ЕУ

Печатеното издание на германскиот дневен весник „Зидојче цајтунг“ денеска пишува дека Македонија ќе може да ги започне преговорите со ЕУ само доколку признае дека...

Македонија 25.10.20 | 17:17

Стоилковски: Заев јасно да го каже ставот за Гоце Делчев и македонскиот јазик!

Зоран Заев молчи и не кажува дали ги распродава Гоце Делчев и македонскиот јазик?! Зоран Заев мора да престане да бега и да каже што ветил во Бугарија и што сега треба...