Ознака: македонија – косово
Економија 05.09.19 | 13:43

Косово ја укина забрана за извоз на мед и компир

Косово ја укина забраната  за увоз на мед и компир од земјава, а Северна Македонија го стави Косово повторно на листата земји од кои е дозволен увоз на икра и подмладок...

Економија 30.08.19 | 16:11

Ако Косово ги почитува регулативите, Македонија ќе дозволи увоз на икра

Министерството за економија во соработка со Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во текот на следната недела ќе изврши увид во документацијата со која се докажува...

Економија 20.08.19 | 13:02

Заврши средбата во Приштина, ќе се чека извештај од косовската АХВ

Заврши средбата во Приштина меѓу македонскиот министер за економија, Крешник Бектеши и неговиот косовски колега, Ендрит Шала. Двајцата се согласија дека до петок Агенцијата...

Балкан 24.05.19 | 17:40

Газета Експрес: Новиот граничен премин меѓу Косово и Македонија ќе се отвори во август

Новиот граничен премин меѓу Косово и Македонија „Белановце-Станчиќ“ ќе биде пуштен во употреба во август годинава, објави денеска порталот „Газета експрес“. Како...