Ознака: македонија – косово
Македонија 16.02.21 | 16:25

Османи: Односите со Косово се традиционално добри и не зависат од промените на владите

Односите помеѓу Македонија и  Косово се традиционално добри и не зависат од промената на Владата, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи. Меѓудржавните...

Економија 22.12.20 | 15:04

Попова Шапка и косовска Брезовица ќе привлекуваат туристи како заеднички скијачки центар

Попова Шапка и Брезовица како еден заеднички скијачки центар ќе се обидат да привлечат повеќе туристи, како и потенцијални инвеститори, најави министерот за економија...

Македонија 25.11.20 | 17:21

Груби од Приштина: Имаме многу договори за потпишување со Косово

Замениците претседатели на владите на Република Македонија и Република Косово, Артан Груби и Албулена Баљај-Халими најавија одржување на заедничка седница на владите...

Македонија 23.10.20 | 17:53

Заев: Нашиот народ вели дека соседите не се бираат, но секогаш први притекнуваат на помош

Македонија и Косово имаат одлични билатерални односи и добра трговска размена, а одржувањето на првата меѓувладина седница ќе биде дополнителен импулс за натамошен...

Македонија 23.10.20 | 17:43

Пандемијата не смее да биде пречка за соработката меѓу Македонија и Косово, порача Пендаровски

Глобалната пандемија не смее да биде пречка за натамошно унапредување на економските и трговските односи и за интензивирање на меѓусебната соработка и поддршка на...

Македонија 23.10.20 | 17:36

Заев: „Гранит“ од следната година ќе почне да го гради автопатот кон Косово

Премиерот Зоран Заев очекува дека на почетокот или во првото тримесечје од следната година ќе започне реализацијата на автопатското решение кон Косово. За првата делница...

Македонија 12.10.20 | 21:27

Илјадници возила влегоа, но и поитаа кон Косово по отворањето на границите со Македонија

Илјадници возила ги раздвижија граничните премини меѓу Косово и Македонија откако беше одобрено патување без потребен ПЦР тест за граѓаните од двете земји. Според...

Фудбал 07.10.20 | 11:26

Поради страв од инциденти: МВР забрани групно следење на мечот Македонија-Косово

Министерството за внатрешни работи на Македонија објави соопштение пред утрешниот фудбалски натпревар меѓу Македонија и Косово кој е закажан за 20.45 часот на арената...

Фудбал 07.10.20 | 10:06

МВР бара да нема групно гледање на дуелот Македонија-Косово и апелира до навивачките групи да се воздржат од инциденти

Од МВР информираат дека се преземени сите потребни мерки за беспрекорна организација и одигрување на фудбалскиот натпревар од Лигата на Нации помеѓу репрезентациите...

Фудбал 17.06.20 | 18:02

Со срце за Македонија: Со Косово ќе играме на 8 октомври во Скопје

Репрезентацијата на Македонија ќе го одигра својот меч од баражот за пласман на ЕП 2021 против Косово на 8 октомври. Ако победи, на 12 ноември ќе игра со подобриот од дуелот...

Фудбал 01.04.20 | 16:34

Мечот пак е одложен: Mакедонија-Косово сепак во септември

На денешната видео конференција меѓу претставниците на УЕФА и генералните секретари на националните фудбалски асоцијации донесена е одлука за поместување на бараж...

Фудбал 29.03.20 | 16:00

Иако е закажан за 4 јуни: Македонија-Косово повторно ќе се одложи за наесен?

Како што што стојат работите мечот помеѓу Македонијаи и Косово од Лигата на нации повторно ќе биде одложен.Иако тој засега е закажан за 4 јуни мали се шансите дотогаш...

Фудбал 17.03.20 | 14:11

УЕФА го одложи дуелот меѓу Македонија и Косово

На состанокот на челниците на УЕФА преку виде-конференција со сите претседатели на националните федерации. Првата точка беше експресно решена, дуелот меѓу Македонија...

Фудбал 12.03.20 | 13:46

УЕФА уште се нема изјаснето дали ќе го одложи мечот Македонија-Косово

По вчерашното барање на ФФМ до УЕФА во кое бараат одложување на мечот со Косово се уште нема одговор од европската куќа на фудбалот. Со тоа фудбалерите, како и стручниот...

Фудбал 11.03.20 | 13:58

ФФМ и официјално побара од УЕФА одложување на мечот со Косово

Фудбалската федерација на Македонија официјално со допис до УЕФА побара одложување на натпреварот со Косово од полуфиналето во плејофот за пласман на Европското првенство,...

Фудбал 10.03.20 | 14:54

Забраната за спортски натпревари е 30 дена: Со Косово ќе играме без публика доколку УЕФА не го одложи

Откако министерот за здравство Венко Филипче најави дека се забрануваат сите спортски настани со публика во следните 30 денови, станува јасно дека натпреварот Македонија-Косово...

Фудбал 10.03.20 | 13:24

Забраната за одржување спортски настани истекува два дена пред мечот со Косово

Најновата забрана на Министерството за здравство за затворање на сите училишта, градинки и спортски и културни настани која ќе стапи денеска ќе заврши на 24 март. Се...

Фудбал 09.03.20 | 10:11

Власта сака со Косово да играме без публика, но не поради короната, туку од страв од инциденти

Власта врши притисок натпреварот против Косово на 26 март по секоја цена да се игра без публика, дознава „Република“. Притисокот е насочен кон Фудбалската федерација...

Фудбал 07.03.20 | 11:02

Ако мечот Македонија – Косово се игра без публика, ФФМ ќе им ги врати парите на сите кои купиле билет

Ако фубалскиот меч Македонија – Косово на скопската арена „Тодор Проевски“ се игра без публика, Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) ќе им ги врати парите...

Фудбал 06.03.20 | 20:31

Иако мечот е распродаден: Филипче бара Македонија-Косово да се игра без публика

Министерот за здравство, Венко Филипче одговарајќи денеска на новинарски прашања на прес-конференцијата за коронавирусот потенцираше дека најдобро е средбата од Лигата...