Ознака: македонија – грција
Македонија 11.09.21 | 10:00

Пендаровски: Ќе бидам првиот претседател кој официјално ја посетил Грција

Шефот на државата Стево Пендаровски во синоќешното интервју во емисијата „360 степени“ откри дека во октомври ќе оди во официјална посета на Република Грција и ќе...

Македонија 09.09.21 | 10:06

Сочувство и солидарност од Грција

Сочувство до семејствата на загинатите и солидарност до народот и владата по синоќешниот пожар во модуларната болница во Тетово, изразија, преку „Твитер“ од Министерството...

Македонија 06.09.21 | 15:26

Грција ќе ги ратификуваа меморандумите од Преспански во „соодветно време“

Трите меморандуми со Македонија што произлегуваат од Договорот од Преспа, а веќе една година чекаат ратификација во грчкиот Парламент, според портпаролот на грчката...

Македонија 30.08.21 | 15:46

Дендијас утре во Скопје, ќе се дискутира до каде е целосното имплементирање на Преспански договор

Министерот за надворешни работи Бујар Османи утре во Скопје ќе биде домаќин на својот грчки колега Никос Дендиас, кој доаѓа во официјална посета на Македонија. Како...

Македонија 27.08.21 | 10:35

Задолжително тестирање при влезот во Грција од Македонија за оние кои патуваат со негативен тест

Патниците кои во Грција влегуваат од 16 земји меѓу кои и Македонија, а немаат сертификат за вакцинација со поминати 14 дена од имунизацијата или потврда за прележан Ковид-19,...

Македонија 16.08.21 | 15:07

Брусењето си тече, „Скопиа“ си стои!: Продолжува едностраното извршување на договорот иако „првата страна“ не го почитува!

Додека Вардар уште стои раскопан, фонтаните на плоштад не работат, а започнатите протекти со години стојат недопрени, владата си тера со својот приоритет во Скопје –...

Останати спортови 31.07.21 | 12:14

На Грција сега ѝ пречи тоа што за Еуроспорт Дејан Георгиевски е од Македонија

По грчките реакции при настапите на македонската фудбалска репрезентација на Европското фудбалско првенство, сега на Грција им пречи македонскиот настап на Олимписките...

Економија 09.07.21 | 17:56

Заев: Договорот за интерконекторот е голем чекор напред кон поразвиена енергетска инфраструктура

Премиерот Зоран Заев попладнево посочи дека потпишувањето на договорот за изградба на интерконекторот за пренос на природен гас меѓу Грција и Македонија претставува...

Македонија 02.07.21 | 09:20

Отворени сите гранични премини за Грција, ќе работат нон-стоп

По најавите дека Грција ќе ги отвори сите копнени гранични премини кон соседните земји, официјалната министерска одлука е веќе објавена во Службен весник, па така, од...

Македонија 26.06.21 | 11:51

Правилата за влез во Грција ќе важат уште една седмица, „Меџитлија“ останува затворена

Правилата за патување во Грција остануваат непроменети и продолжени за уште една седмица, согласно новата министерска одлука „Предуслови за влез во земјата за да се...

Македонија 25.06.21 | 09:37

Грчката опозиција бара од Владата да ги ратификува меморандумите со Македонија

Најголемата грчка опозициска партија Сириза ја повика Владата на премиерот Киријакос Мицотакис брзо да ги ратификува трите меморандуми потпишани меѓу Грција и Македонија,...

Македонија 24.06.21 | 11:26

Николовски на 37 години „згреши“ за македонските фудбалери

Премиерот Зоран Заев вчера за време на Економскиот форум во Скопје се извини до Грција што напишал „македонска фубалска репрезентација“, зошто, според него, тоа било...

Македонија 23.06.21 | 11:27

Грција замрзнува три битни меморандуми по твитот во кој Заев пишува „македонска фудбалска репрезентација“

Грција го замрзнува ратификувањето на три меморандуми за соработка со Македонија по твитот на премиерот Зоран Заев во кој тој пишува „македонска фудбалска репрезентација“,...

Економија 23.06.21 | 10:05

Заев: Отвораме зелен коридор со Грција

„Cеверна Македонија ги негува европските вредности, демонстрира европски манири, политичка волја и гради добрососедски односи неопходни за економски просперитет...

Македонија 21.06.21 | 21:01

Ќе реагира ли Заев и за ова? За Грција сме НМК!

Натпреварот на македонската фудбалска репрезентација против Холандија денеска на грчката национална телевизија беше пренесуван со кратенката НМК-НЕД.   Според...

Балкан 18.06.21 | 14:00

Од утре во Грција може да се влезе и со рапид тест

Можноста за влез во Грција и со негативен антигенски рапид (брз) тест и зголемување на возраста од шест на 12 години за задолжителниот тест, се двете промени на правилата...

Македонија 15.06.21 | 12:14

УЕФА врати на грчките поплаки: Кратенката МКД е во согласност со Преспанскиот договор

Европската куќа на фудбалот денеска ја одби жалбата на грчкиот министер за спорт Лефтерис Авгенакис, кој пред почетокот на Европското првенство, испрати протестно...

Балкан 15.06.21 | 07:24

Македонската амбасадорка во Грција ќе ѝ ги предаде акредитивните писма на грчката претседателка

Новоименуваната амбасадорка на земјава во Грција, Лидија Бошковска, денеска ќе ѝ ги предаде акредитивните писма на грчката претседателка Катерина Сакеларопулу, јави...

Македонија 31.05.21 | 14:57

Филипче: Потврдата за вакцинацијата и ПЦР-потврдите се доволни за влез во Грција

Хартиените документи, потврдата за вакцинацијата и ПЦР-потврдите се сосема доволни за влез во Грција. Луѓе од системот „Мој термин“ работат на една варијанта, модул,...

Македонија 15.05.21 | 09:57

Тасевски: Еј, бара помош од држава која ни го смени името и плус очекува дека таа и Шпанија би застанале против својот партнер во ЕУ, само за нему да помогнат

Дури и Бранко да им се врати, со СДСМ е свршено. Не сфаќаат дека тој глупав човек им ја запечати судбината засекогаш, коментира актерот Сашо Тасевски по веста дека премиерот...