Ознака: македонија – грција
Македонија 20.05.24 | 21:36

Керим: „Скопиа“ не е провокација?

Поранешниот министер за надворешни работи и дипломат Срѓан Керим, зборувајќи за заклетвата на шефицата на државата Гордана Сиљановска Давкова, рече дека „претседател...

Македонија 16.05.24 | 14:19

Наумовски: СДСМ избрза и претера со имплементирање на „Северна“ насекаде

Поранешниот вицепремиер за евроинтеграции и амбасадор и поранешен амбасадор во САД, Васко Наумовски денеска во изјава за медиумите истакна дека новата додавка на името...

Македонија 14.05.24 | 13:24

СИРИЗА не знае кога и како, ама тврди дека ќе ги поднесе Меморандумите со Македонија во Грчкиот парламент

СИРИЗА во следниот период ќе ги поднесе за ратификација во Парламентот трите меморандуми со Македонија, соопшти портпаролката на грчката опозициска партија Вула Кехаја...

Македонија 12.05.24 | 16:31

Грција: Билатералните односи и европскиот пат на соседите зависат од употребата на уставното име

Билатералните односи со соседната земја и нејзиниот европски пат зависат од целосното спроведување на Договорот од Преспа и употребата на уставното име, соопштија...

Балкан 09.05.24 | 15:07

Се надевам дека нема да има промена во надворешната политика кај соседите, вели грчкиот шеф на дипломатијата

Надеж дека новата Влада на ВМРО-ДПМНЕ нема да направи промени во надворешната политика, но и дека земјата ќе го продолжи својот европски пат, изрази шефот на грчката...

Балкан 26.02.24 | 08:52

Денеска на неколку часа ќе се затворени граничните премини од Грција кон Македонија

Грчките земјоделци од северниот и северозападниот дел на Грција, денеска, на неколку часа ќе ги затворат граничните премини Евзони (Богородица) и Ники (Меџитлија) кон...

Македонија 01.02.24 | 13:32

„Имавте доволно време“, вели Грција за промената на пасошите

Исклучително тешко е за Грција да прифати дека во период од пет години не беше можна замена на пасошите, брифираат грчки дипломатски извори во однос на издавањето нови...

Економија 29.12.23 | 12:47

Македонија е „даночен рај“ за грчките бизниси

Вкупно 42 земји, меѓу кои и Македонија се најдоа на листата држави со привилегиран даночен статус за 2022 година објавена од Министерството за национална економија и финансии...

Македонија 06.01.23 | 12:56

Грција ќе го укине Центарот за македонски јазик во Лерин, се повикува на Преспански

Основачите на Центарот за македонски јазик во Лерин деновиве добија покани за на суд по приговорот на јавниот обвинител за укинување на првостепеното судско решение...

Македонија 08.09.22 | 09:50

Честитка на „Твитер“ од Грција за Денот на независноста

Честитка по повод Денот на независноста упати Министерството за надворешни работи на Грција преку официјалниот „Твитер” профил, изразувајќи „најдобри желби до народот...

Црна хроника 06.08.22 | 11:17

Убиец меѓу мигрантите фатени ноќва кај Удово

Пакистанец осомничен за фемицид, односно за убиство на неговата девојка во Грција, синоќа, заедно со група нелегални мигранти бил откриен и уапсен во Македонија и предаден...

Македонија 27.05.22 | 15:50

Грција уште не ги ратификувала Меморандумите за Македонија, Дендиjас одговара зошто се чека

Меморандумите со Македонија ќе бидат ратификувани кога националниот интерес и програмата на Парламентот ќе го дозволат тоа, рече министерот за надворешни работи на...

Македонија 05.05.22 | 11:03

Спасовски за „Та неа“: Ние како регион припаѓаме во Европската Унија

Ние како регион припаѓаме во Европската Унија, истакнува министерот за внатрешни работи Oливер Спасовски во интервјуто за грчкиот весник „Та неа“ во кое говори за...

Македонија 07.04.22 | 21:36

Петровска – Панајотопулос: Македонија и Грција ја делат истата визија за безбеден, стабилен и просперитетен регион

Задоволство од драстично зголемениот интензитет во одбранбената соработка меѓу Македонија и Грција во последните две години, што дава сериозен придонес во...