Ознака: Македонија блокира
Македонија 21.03.19 | 10:05

„Македонија-Блокира“ со кривична пријава против ДИК, откако Филип Петровски не стигна до претседателска кандидатура

Кривична пријава ќе биде поднесена против членовите на Државната изборна комисија, службеници на ДИК во подрачните канцеларии и службеници во Дипломатско – конзуларните...

Македонија 09.01.19 | 18:09

Инцидент пред Собрание, двајца приведени?

Неофицијално, двајца демостранти кои сакале да ја прескокнат оградата и да влезат во Собранието, се приведени, откако дошло до туркање со полицијата. По експозето на...

Македонија 09.01.19 | 14:30

Треба ли да ѝ дозволиме на оваа збирштина да избрише сè што е македонско?!

„Сме биле Македонци и ќе останеме Македонци и нема да му дозволиме на никој да не менува, а особено не, на овие изроди кои седат во Собрание, ќе и порачам на полицијата...

Македонија 09.01.19 | 14:17

„Македонија блокира“ бара нивни претставници да присуствуваат на пленарната седница за уставните измени

Членови на граѓанското здружение „Македонија блокира“, кои протестираат пред македонското Собрание против уставните измени, побараа од полицијата да пушти тројца...

Вести 22.12.18 | 17:23

„Македонија-Блокира“ утре ќе го блокира патниот правец Кичево – Охрид

„Македонија-Блокира“ утре ќе го блокира на патниот правец Кичево – Охрид кај Другово во периодот од 13:00 до 15:00 часот во рамките на активностите за протести и блокади...

Македонија 17.12.18 | 11:01

„Македонија-Блокира“: Марионетската власт е уплашена штом ги спречува нашите блокади со полициска интервенција

„Македонија-Блокира“ најостро ја осудува вчерашната полициска интервенција со која беше спречена блокадата на патот Охрид-Струга кај село Мислешево, иако протестот...

Македонија 12.12.18 | 15:25

,,Македонија-Блокира“: Заев е во паника штом го пушта Тортевски да прави инциденти

„Македонија-Блокира” соопшти дека ,,најостро го осудува вчерашниот смислен обид на човекот кој им служи на сите режими од 1990, адвокатот Александар Тортевски, да испровоцира...

Македонија 08.12.18 | 08:34

Најчевска: Министерот за внатрешни ги испратил полицајците да го блокираат сообраќајот

Професроката Мирјана Најчевска на својот Фејсбук профил објави фотографии од вчерашните блокади на раскрсниците во Скопје на кои се гледа дека има само по десетина,...

Скопје 07.12.18 | 13:20

„Македонија блокира“ против уставните измени со тричасовна блокада на улиците

Членовите и приврзаниците на движетото „Македонија блокира“ попладне во знак на протест против уставните измени, организираат блокада на повеќе клучни крстосници...