Ознака: Макбет
Култура 05.06.19 | 14:48

„Макбет“ во јуни ќе гостува на Фестивалот „Војдан Чернодрински“ и на „Скопско лето“

Во рамките на 54. издание на МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, Македонскиот народен театар ќе гостува со претставите „Макбет“ и „Силјан Штркот шанца“. Фестивалот...

Култура 27.05.19 | 10:07

„Макбет“ на 28 мај во 19, наместо во 20 часот

Претставата „Макбет“ во режија на Нела Витошевиќ, која е на големата сцена на Македонскиот народен театар (МНТ) поради технички причини на 28-ми мај ќе биде изведена...

Култура 23.05.19 | 09:39

Промена на терминот за изведба на „Макбет“

Од Македонскиот народен театар информираат дека изведбата на „Макбет“ која ќе се изведе на 28 мај е презакажана за 19 часот наместо во 20 часот. Сите кои сеуште не ја гледавте...

Култура 10.05.19 | 15:11

Во МНТ премиерно изведена „Макбет“ од Шекспир

На големата сцена на Македонскиот народен театар (МНТ) премиерно беше изведена претставата „Макбет“ од Вилијам Шекспир, а во режија и адаптација на Нела Витошевиќ,...

Култура 09.05.19 | 14:37

Вечерва во МНТ премиера на „Макбет“, вонвременска тема за болната амбиција за власт

Македонскиот народен театар (МНТ) вечерва премиерно ќе ја изведе претставата „Макбет” во режија на Нела Витошевиќ, што ќе биде и прво поставување на оваа Шекспирова...

Култура 08.05.19 | 14:51

Премиера во МНТ: „Макбет“ на Нела Витошевиќ е психолошка и политичка претстава која зборува за политичкото зло

Утре, 9 мај, на големата сцена на Македонскиот народен театар (МНТ) е закажана премиерата на „Макбет“ од Вилијам Шекспир, а во режија и адаптација на Нела Витошевиќ. Ова...

Култура 16.04.19 | 10:58

МНТ ја подготвува „Макбет“, премиерата ќе биде во мај

Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките на претставата „Макбет“ од Вилијам Шекспир во режија на Нела Витошевиќ. Претставата се поставува според препевот...