Ознака: луѓе
Свет 05.12.21 | 19:12

Путин: Луѓето треба да се убедуваат, а не да се принудуваат да се вакцинираат

Во однос на прашањето за вакцинација против коронавирусот, Русија се обидува да го следи патот на убедување, а не на принуда, изјави рускиот претседател Владимир Путин. Најважна...

Балкан 24.06.20 | 11:45

Германија: Сузбиена криминална група од Балканот која шверцувала луѓе

Германската полиција изутринава започна акција во Берлин против меѓународна криминална група, која е специјализирана за шверц со луѓе. Полицијата изврши претрес во...

Здравје 22.05.20 | 17:35

Од говедскиот коронавирус не може да се заразат луѓето

Говедскиот коронавирус претставува еден член на групата коронавируси кој, како што самото име укажува, може да предизвика болест само кај говедата и не претставува...

Економија 06.05.20 | 16:23

За неполн месец во Македонија без работа останале 8.160 луѓе

Во периодот од 11 март до 30 април се евидентирани нови 8.160 невработени лица, соопшти Агенцијата за вработување. Според основот на престанок, 4.279 лица (52,4%) се поради истек...

Калеидоскоп 01.02.20 | 18:50

Дали некогаш сте се запрашале зошто намигнуваме или покажуваме среден прст?

Ова е забавно откривање на навиките кои некои од нас неизбежно ги применуваат. Намигнување Оној кој намигнува ѝ сигнализира на другата личност дека наскоро ќе сподели...

Црна хроника 31.01.20 | 22:21

Фатени лица што палеле кабли под Кале

Дежурните екипи на Инспекторатот на Град Скопје вечерва откриле лица кои палеле кабли под Калето. Главниот инспектор на Град Скопје Мирослав Богдановски за МИА изјави...

Македонија 29.12.19 | 09:41

Македонија 18 години без попис

Потребата од попис е јасна за сите, но, за жал, и голем тас на македонската политичка сцена. Додека во светот државите сè почесто го напуштаат традиционалниот метод на...

Свет 29.12.19 | 08:49

Поради густа магла камион влета во толпа луѓе

Густа магла се спушти во Тексас во петокот, што предизвика многу проблеми за луѓето, особено во сообраќајот, а најлошото сценарио се случи на Рутата 84, каде судир меѓу...

Калеидоскоп 04.12.19 | 23:20

Не ја препознаа: Пејачката се појави без перика во маркет и им ги плати сметките на сите купувачи

Непосредно пред Денот на Благодарноста, Сиа ширеше добрина во Калифорнија. 43-годишната пејачка, која секогаш си го крие лицето зад перика, влезе во маркетот „Walmart“ и...

Свет 26.09.19 | 10:31

Затворени сите училишта во Руан и соседните 11 општини поради пожарот во фабриката „Лубризол“

Големиот пожар кој избувна во текот на ноќта, непосредно пред 3 часот наутро, во фабриката „Лубризол“ во Руан, која произведува адитиви за подмачкување, индустриски...

Свет 03.09.19 | 09:45

Од изгорениот брод ги вадат јагленосаните тела: 25 патници изгореа на спиење, 9 се водат за исчезнати!

Американската крајбрежна стража информира дека до овој момент се пронајдени телата на 25 загинати лица од туристичкиот брод „Консепшн”, што синоќа се запали во близина...

Свет 30.08.19 | 10:33

ОН: До 2050 година Македонија ќе има над половина милион жители помалку

До 2050 година, Нигерија по број на жители ќе биде поголема од САД и ќе биде трета најнаселена земја на планетава. Нигерија не е единствената држава чија популација ќе...

Здравје 17.06.19 | 09:59

Што се случува во телото и мозокот кога ви е премногу жешко?

Човечкото тело одлично се справува со топлото време, иако на прв поглед нам не ни изгледа така. Но, кога сме изложени на високи температури и премногу ни е жешко, тогаш...