Ознака: Ломбардија
15.01.21 | 15:14

Ломбардија, Сицилија и Болзано се во црвена зона, полицискиот час во Италија останува на сила

Италијанскиот министер за здравство Роберто Сперанца денеска треба да потпише указ со кој поголемиот дел од државата ќе се најде во портокаловата зона на ризик од инфекција...

03.11.20 | 10:45

Лекарите во Ломбардија бараат целосен карантин

Во италијанската северна покраина Ломбардија расте бројот на заразени со новиот коронавирус, а лекарите тврдат дека ситуацијата во медицинските институции е неподнослива...

03.08.20 | 08:07

Коронавирусот се врати во Ломбардија

Коронавирусот се врати во италијанскиот регион, Ломбардија. За 24 часа во земјата се регистрирани 239 нови случаи на коронавирус, а осум лица починаа. Сите од нив се од...

03.04.20 | 13:43

Руски доктори забележале чудни случаи во Ломбардија: Пациентите едноставно заспале и не се разбудиле

Руските доктори кои што пристигнале во Ломбардија за да им помогнат на Италијанците во лечењето на заразените пациенти од коронавирусот, утврдиле неколку ‘чудни смртни...

27.02.20 | 12:24

Гувернерот на Ломбардија во карантин, заразен е помошникот

Гувернерот на италијанскиот регион Ломбардија, Атилио Фонтана, изјави дека ќе биде ставен во карантин две недели откако било утврдено дека неговиот помошник е позитивен...

07.08.19 | 15:36

Свлечишта во Италија поради обилните дождови

Во Ломбардија, северна Италија, 200 лица беа евакуирани како резултат на лизгање на земјиштето што го зафати градот Казарго. Италијанските пожарникари објавија фотографии...