Ознака: љупчо шврговски
Македонија 17.06.21 | 15:30

Шврговски: Преотворањето на „Тортура“ не е преседан, очекувам ослободителна пресуда!

Адвокатот Љупчо Шврговски денеска истакна дека очекува ослободителна пресуда за „Тортура“, откако судечкиот совет предмалку одлучи случајот да се преотвори. Сметајќи...

Црна хроника 13.04.21 | 17:05

Шврговски: Разочарувачки ден за правдата и за правото, правдата ќе ја истераме преку Апелација

Навистина разочарувачки ден за правдата и за правото. Ова е поразително и за нас како одбрана и за правдата, но убеден сум дека правдата ние ќе ја истераме преку високиот...

Македонија 26.02.21 | 13:12

Шврговски: Затворскиот притвор на Мијалков е спротивен на законот

Адвокатот на Сашо Мијалков,Љупчо Шврговски, после пресудата за „Таргет Тврдина“, вели дека казната за клинетот е драконска, и дека основата за притвор е незаконска. Казната...

Македонија 26.02.21 | 11:59

Ленче Ристовска побара Мијалков да оди во Шутка

Обвинителката Ленче Ристовска побара од Судот на Сашо Мијалков да му биде одреден ефективен притвор, наместо куќен. Таа образложи дека се работи за влијателен човек...

Скопје 07.02.20 | 23:37

Шврговски земал по 4.000 евра како адвокат на Дрисла, која го плаќала и неговиот кумашин во Австралија

Вработениот во Дрисла, кој живеe во Австралија, а примал плата со месеци е кумашин на поранешниот јавен обвинител Љупчо Шврговски, дознава „24 Инфо“. Според извори на...