Ознака: љубиша георгиевски
Македонија 27.02.21 | 08:09

Мицкоски за Љубиша Георгиевски: Професоре драг ти живееш со нас, а легендата за тебе…

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се потсети на професорот Љубиша Георгиевски. Денес си спомнав на Професорот Љубиша Георгиевски. Каква ли само големина интелектуална,...

Македонија 07.12.20 | 00:01

Љубиша Георгиевски во 2017 година: Што не ме фатија мене или Црвенковски за уво да се поклониме пред споменикот во Софија?!

Професоре, се суши мочуриштето, излегуваат крокодилите, пишува на Фејсбук портпаролот на ВМРО ДПМНЕ Наум Стоилковски, споделувајќи текст објавен во „Република“ во...

Вести 31.12.18 | 12:35

За Вас бијат камбаните… Ги испративме, но нема да ги заборавиме…

2018 – година во која се опростивме од многу значајни имиња. Година во која отидоа, но не заминаа великани, легенди, луѓе за паметење… Ги споменуваме, ќе ги споменуваме…...

Македонија 07.12.18 | 10:29

Тоа е Македонија чие чедо е Љубиша, тоа е Љубиша чие чедо е Македонија

Богдан Илиевски се прости од Љубиша Георгиевски, неговиот соборец во неколкумесечните протести пред Собранието. „Смирете се ако сакате да ме чуете, и чујте ме за да...

Македонија 06.12.18 | 21:54

Љубиша, смеј се таму и уживај во рајот, зашто овде во ова трло за стрижење овци живите им завидуваат на мртвите!

Денеска замина познатиот македонски режисер и политичар, професорот Љубиша Георгиевски. Актерите, пријателите, политичарите, познаниците се простуваат од човекот...

Македонија 06.12.18 | 21:25

Комеморативна седница во Собранието по повод смртта на Љубиша Георгиевски

Собранието на Република Македонија утре напладне ќе одржи Комеморативна седница по повод смртта на Љубиша Георгиевски, поранешен претседател на Парламентот. Георгиевски...

Македонија 06.12.18 | 18:00

Сочувство од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски по повод смртта на Љубиша Георгиевски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати сочувство по повод смртта на Љубиша Георгиевски. Со длабоко жалење утрово ја примив веста за смртта на Проф. д-р...

Македонија 06.12.18 | 17:32

Иванов: Љубиша Георгиевски се бореше за македонската кауза

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, испрати писмо со сочувство по повод смртта на режисерот, писател и политичар Љубиша Георгиевски. Иванов во писмото...

Култура 06.12.18 | 13:43

Ако не полудите, напразно сте живееле

Утринава, на 81-годишна возраст, почина македонскиот театарски режисер Љубиша Георгиевски. Јавноста го паменти како можеби најавангардниот македонски режисер со најмногу...

Македонија 06.12.18 | 10:29

Почина најавангардниот режисер Љубиша Георгиевски

На 81 година утрово почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Тој...