Ознака: лица со попреченост
Скопје 17.03.23 | 19:26

По инцидентот на скопскиот паркинг, Иницијатица за повластено паркирање на лица со попреченост на ВМРО-ДПМНЕ

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и колацијата во Советот на Град Скопје на следната седница ќе предложат иницијатива за можност за повластено паркирање на лица со попреченост....

Македонија 07.01.23 | 10:08

Битола прв град на Балканот со туристичка понуда за лица со попреченост

Здружението на лица со телесен инвалидитет од Битола, Демир Хисар и Ресен-МОБИЛНОСТ и Фондацијата за нови технологии, иновации и трансфер на знаење ГАУС Институт-Битола,...

Скопје 31.10.22 | 13:17

Лицата со попреченост од 1 ноември можат да поднесат барање за повластено користење на услугите на градски паркинг

Од утре до 1 декември 2022 ќе може да се поднесуваат барања од лица со попреченост за користење повластени паркинг услуги за календарската 2023 година. ЈП „Градски паркинг”...

Македонија 28.07.22 | 13:53

МТСП: Градиме систем кој е праведен и прилагоден на лицата со попреченост

Министерството за труд и социјална политика по наводите на Коалицијата „Менуваме“ во некои од медиумите за „остварувањето на праватa за еднаквост, достоинствен живот...

Вести 18.03.22 | 12:35

Лицата со попреченост ослободени од партиципација за студирање

На иницијатива на Националното координативно тело за спроведување на Конвенцијата на ООН за правата на лицата со попреченост, Владата на Република Македонија донесе...

Македонија 18.03.22 | 12:26

Влада: Лицата со попреченост се ослободени од партиципација за студирање

На иницијатива на Националното координативно тело за спроведување на Конвенцијата на ООН за правата на лицата со попреченост, Владата на Македонија донесе Уредба за...

Економија 24.02.22 | 14:06

Тренчевска: Вработувањето на лицата со попреченост останува во фокусот на нашето работење

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска оствари средба со  Заедницата на заштитни друштва ЗАПОВИМ. На средбата се разговараше за нацрт...

Македонија 23.12.21 | 13:49

Димитриевски: Го подобруваме квалитетот на живот на лицата со попреченост, Куманово е инклузивна општина која се грижи за секого

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, од името на Општината, а во чест на Новогодишните празници традиционално ги посети институциите, кои работат со лица...

Скопје 18.12.21 | 15:29

По скандалот во ЈСП лицата со попреченост инсистираат на состанок со Арсовска

Коалицијата Менуваме закажа средба со директорот на ЈСП Скопје, но исто така бараат и средба со градоначалничката Данела Арсовска. Коалицијата Менуваме повторно ја...

Скопје 10.12.21 | 09:51

Бесплатен јавен превоз и паркирање за лицата со попреченост во Скопје

На вчерашната седница на Советот на Град Скопје беше донесена одлука за бесплатен јавен превоз и бесплатен паркинг за лицата со попреченост во Градот Скопје. Со овие...

Македонија 03.12.21 | 17:48

Четири факултети и 10 основни и средни училишта ќе добијат целосна пристапност за лица со попреченост

Од министерството за образование и наука (МОН) велат дека посветено работат на обезбедување инклузивно образование. Образовните институции треба да бидат целосно пристапни...

Македонија 03.12.21 | 16:10

Шахпаска го посети малиот групен дом за лица со попреченост во Капиштец

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, го посети Малиот групен дом за лица со попреченост, што се наоѓа во скопската населба Капиштец при што порача...

Македонија 03.12.21 | 11:58

Димитриевски: Куманово е инклузивна општина, повеќе проекти во нашата програма се посветени за лицата со попреченост

Градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски, по повод денешниот Меѓународен ден на лицата со попреченост, 3 Декември, истакна дека Куманово е пријател...

Македонија 06.10.21 | 13:27

„За наше Куманово“: Поголема грижа и олеснувања за семејствата на лицата со попреченост

Кандидатот за советник од граѓанската иницијатива „За наше Куманово“ Тања Тодоровска денеска одржа прес-конференција на која ги најави проектите за реализација по...

Македонија 23.08.21 | 16:42

Омбудсманот со препораки за листите за лицата со попреченост за претстојниот попис

Народниот правобранител и членовивите на независниот мониторинг механизам кои ја мониторираат имплементацијата на Конвенцијата за правата на лицата со попреченост...

Македонија 21.08.21 | 23:27

Коалиција Менуваме: Лицата со попреченост, нивните родители и асистентите да бидат ослободени од новите Ковид протоколи

Коалицијата МЕНУВАМЕ со особено внимание, почнувајќи од Март месец 2020  па се до денешен ден, ја следи состојбата  во процесот на пандемијата КОВИД 19 на децата и лица...

Македонија 20.08.21 | 17:32

ДИК: Граѓаните со попреченост ќе можат потписи да дадат и пред нашите канцеларии

Државната изборна комисија (ДИК) денеска соопшти дека со цел овозможување на целосно остварување на правата на сите граѓани кои сакаат да дадат поддршка за некоја независна...

Македонија 09.08.21 | 22:55

МТСП: Надоместокот за попреченост од наредната година ќе се покачи 15 проценти

Во однос на барањето за зголемување на надоместокот заради попреченост, министерката Шахпаска изјави дека е предвидено покачување на износот за најмалку 15 проценти....

Македонија 09.08.21 | 13:20

Неприфатливо е и натаму да бидете маргинализирани и обесправени им рече Пендаровски на лицата со попреченост

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими активисти за правата на лицата со попреченост од коалицијата „Менуваме“. Неприфатливо е и натаму да бидете маргинализирани...

Македонија 28.07.21 | 23:35

Пендаровски без одговор зошто не излезе на протестен марш со лицата со попреченост

Зошто претседателот Стево Пендаровски не го поддржа протестот на лицата со посебни потреби и нивните семејства? Ова прашање го испративме во Кабинетот на Претседателот,...