Ознака: Ларис Гајсер
Македонија 21.06.20 | 12:55

Гајсер анализира: Скандал со мито во Македонија- први пресуди за системот на Заев

Италијанскиот новинар Ларис Гајсер, кој минатата година го откри скандалот „Рекет“ денеска  во весникот „LaVerità“  ги анализира  првите осуди за корупцискиот скандал...

Македонија 26.01.20 | 01:52

Досието со изборни измами на премиерот сакан од ЕУ: Јанез Јанша се мајтапи со Заев на Твитер

Лидерот на десничарската Демократска партија во Словенија и поранешен премиер Јанез Јанша ги коментира на Твитер последните информации за изборни нерегуларности...

Македонија 25.01.20 | 07:22

„Ла верита“ најавува нов скандал: Зоран и Вице Заеви учествувале во купопродажба на гласови на изборите во 2014 година

Како што беше истакнато во август по објавувањето на доказите поврзани со случајот „Рекет“, кои придонесоа за пад на владата на социјалистот Зоран Заев, „Ла верита“...

Македонија 27.10.19 | 19:14

Гајсер: Мицкоски е најверојатно идниот премиер, сите сметаат на него

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ е најверојатно идниот премиер, сите сметаат на него, смета новинарот и експерт за меѓународна политија Ларис Гајзер. Човекот кој преку италијанскиот...

Македонија 27.10.19 | 18:51

Заев е марионета, која си ја заврши работата, но оние што го поставија не очекуваа толку корупција

Дали мрежите што го поддржуваат Заев и го ставија на власт, сè уште го поддржуваат – и да и не, вели новинарот Ларис Гајзер во интервјуто за „Алфа“. Од вистинската...

Македонија 27.10.19 | 18:22

Сите знаат дека мафијата владее во Македонија, не објавуваме бидејќи не сме сигурни во безбедноста на нашите извори

Уредникот на весникот „Ла Верита“, Ларис Гајзер, уште од средношколските денови почнал да се интересира за Македонија и македонското прашање. Во интервју за „Алфа...

Македонија 27.10.19 | 18:21

Гајсер: Зоран Заев нема елементарно знаење како да се води држава, виe имате режим

Зоран Заев нема елементарно знаење како да се води држава. Тој се води од лични интереси, не само за него, тоа е голема меѓународна мрежа. Ова е мое лично мислење, но како...

Македонија 27.10.19 | 18:08

Гајсер: Никој од Македонија не побара да сопрам со објавувањето на материјалите

Новинарот Ларис Гајзер во интервју за „Алфа“ вели дека кога почнал со објавување на материјали од аферата „Рекет“ никој од Македонија  не побарал од него да запре...

Македонија 27.10.19 | 14:16

Интервју со Лариз Гајсер во 18 часот на Алфа Телевизија

Вечерва во 18 часот на Алфа Телевизија ќе се емитува интервјуто со новинарот на весникот „Ла Верита“, Ларис Гајзер“. Тој во Македонија е познат по тоа што ја откри аферата...

Македонија 20.10.19 | 13:58

Љубомир Јовески: „Ла верита“ шпекулира, Русковска тогаш не била раководител на Обвинителството

Државниот обвинител Љубомир Јовески во изјава за МИА вели дека се чиста шпекулација наводите што ги објави италијанскиот весник „Ла верита” во однос на трансакцијата...

Македонија 20.10.19 | 12:47

Гајсер: Европа ја сака Македонија, но не и Заев!

Скопје и Тирана уште долго нема да заздрават од шлаканицата која ја добија од Брисел. Иако се шпекулираше дека Зоран Заев, претседателот на Владата на Македонија ќе...

Македонија 13.10.19 | 15:12

Гајсер за Алфа: Имам уште документи за законот за јазици, еден ден ќе ги објавам

Ла верита – весникот кој прв ги објави снимките кои ја урнисаа специјалната обвинителка, сега со нова бомба. Во денешниот текст со наслов “Заев сакаше да го замени Македонскиот...

Македонија 08.09.19 | 09:29

Гајсер: „Рекет“ го препоти Димитров на Бледскиот форум

Новинарот и политички аналитичар Ларис Гајсер, кој учествуваше на Бледскиот економски форум, каде што учествуваше и министерот за надворешни работи Никола Димитров,...

Македонија 04.09.19 | 15:24

Гајсер за „Танјуг“: Имам уште детали за „Рекет“, ќе ги објавам ако потфрлат истражните органи!

Новинарот Ларис Гајсер, од италијанскиот весник „Ла Верита“, кој почна да ги објавува снимките за случајот „Рекет“, во изјава за агенцијата „Танјуг“ вели дека поседува...

Македонија 01.09.19 | 18:56

Гајсер: Заев ќе биде сменет за неколку месеци

Новинарот на Ла Верита, Ларис Гајсер, кој ги објави снимките за аферата Рекет во интервју за Радио Огњишце говори за доказите во аферата Рекет, политичките импликации,...

Македонија 27.08.19 | 19:46

Гајзер: Има уште докази и сведоци против актуелниот премиер Заев

По објавените видео и аудио материјали во италијанскиот весник „Ла Верита“, Словенецот Ларис Гајзер, тврди дека има уште докази и сведоци против премиерот Зоран Заев. Во...

Македонија 26.08.19 | 23:29

Гајзер ги добил видеата и документите за „Рекет“ од доверлив извор во Македонија!

Ларис Гајзер кој ги објави снимките за аферата „Рекет“ за порталот Домовина.је, открива од каде му се матерјалите со кои ја разбранува македонската јавност. Словенечкиот...

Македонија 25.08.19 | 13:52

Могерини знаела за криминалот на Заев и Боки 13

Српскиот весник „Ало“ објави интервју со Ларис Гејсер, кого го нарекува „Човекот кој ја растресе Македонија, но и целиот Балкан!“ Во продолжение ви го пренесуваме...

Македонија 22.08.19 | 07:06

„Ла верита“: Апсење на обвинителката во случајот „Рекет“ во Скопје

Аферата „Рекет“ и денеска осамна на насловната страница на италијанскиот весник „Ла верита“. Текстовите што ги објавуваше новинарот на „Ла верита“ Ларис Гајзер...

Македонија 18.08.19 | 18:41

Италијанскиот новинар го „задава завршниот удар“ за случајот „Рекет“

Ларис Гаисер, новинарот од Словенија кој на италијанскиот медиум „Ла верита“ објави снимки за аферата „Рекет“ за Пресинг ТВ најавил „завршен удар“, но не кажал што...