Ознака: Куран
Вести 04.04.24 | 21:33

Во Норвешка е уапсен Салван Момика поради палење примерок од Куранот

Норвешката полиција го уапси ирачкиот активист и организатор на собири за палење примерок од Куранот, Салван Момика и ќе го депортира во Шведска. „Депортирањето ќе...

Свет 07.12.23 | 17:32

Данска со закон го забрани палењето на Куранот; за критичарите тоа ја поткопува слободата

Данскиот Парламент денеска изгласа закон со кој станува незаконско палењето на копии од Куранот на јавни места, откако протестите во муслиманските земји поради уништувањето...

Свет 31.07.23 | 13:24

Шведска и Данска ќе го забранат палењето на Куранот: Двете земји се во најтешка безбедносна состојба по Втората светска војна

Шведска и Данска размислуваат да го забранат палењето на Куранот,  бидејќи тоа ја загрозува нивната безбедност и предизвикува силни протести во муслиманските земји,...

Свет 31.07.23 | 13:19

Шведска и Данска размислуваат да забранат палење на Куранот: Тоа влијае врз нашата безбедност

Шведска и Данска размислуваат да го забранат палењето на Куранот бидејќи тоа ја загрозува нивната безбедност и предизвика силни протести во муслиманските земји, пишува...

Свет 29.07.23 | 20:59

Турција бара од Данска да преземе итни мерки за да го спречи палењето на Куранот

Турскиот министер за надворешни работи Хакан Фидан ја повика Данска да преземе итни мерки за да го спречи палењето на Куранот, изјавил за светските агенции неименуван...

Свет 26.07.23 | 10:34

Борел за палењето на Куранот: ЕУ е против верската омраза и нетолеранција

По неодамнешните постапки на поединци во Европа кои беа навреда за многу муслимани, Европската Унија го повторува своето силно и решително отфрлање на каква било форма...

Свет 25.07.23 | 19:24

Дански националисти запалија Куран пред египетската амбасада во Копенхаген

Петмина антиисламски активисти запалиле Куран пред египетската амбасада во Копенхаген, што е трет ваков инцидент во Данска за помалку од една недела. Собирот пред амбасадата...

Свет 23.07.23 | 08:43

Хамнеи: Со сквернавењето на Куранот Шведска тргна во борба против муслиманскиот свет

Иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Али Хамнеи, вчера кажа дека луѓето кои го сквернават Куранот треба да се соочат со „строги казни“ и дека Шведска „појде...

Свет 14.07.23 | 21:03

За да се изрази „одредено мислење“: Во Шведска одобрен собир на кој ќе се палат Библијата и еврејската Тора

Шведската полиција одобри собир на кој три лица планираат да запалат по еден примерок од Библијата и Тората пред израелската Амбасада во Стокхолм, а Израел веднаш ја...

Свет 03.07.23 | 15:01

Папата Франциск се налутил и згрозил затоа што Куранот бил запален

Папата Франциск изјави дека го налутило и згрозило палењето на светата книга Куран и дека го осудува и отфрла дозволувањето на таквиот чин како форма на слобода на говор. Секоја...

Свет 29.06.23 | 16:57

Ердоган: Палењето на Куранот е достојно за презир, нема да попуштиме на провокации

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, чинот на палење на Куранот во Шведска го окарактеризира како „достоен за презир“. Тој додаде дека Анкара нема да попушти...

Свет 28.06.23 | 22:07

Турција го осуди палењето на Куранот во Шведска

Шефот на турската дипломатија, Хакан Фидан, го осуди палењето на Куранот во Шведска. Го осудувам протестот во Шведска против нашата света книга на првиот ден од Бајрам,...

Свет 28.06.23 | 15:21

Шведската полиција одобри демонстрации со палење на Куранот пред џамијата

Полицијата одобри демонстрации пред џамијата во Стокхолм во средата, што може да ја налути Турција додека Шведска се обидува да се приклучи на НАТО. Иако на протестот...

Балкан 01.02.23 | 11:37

Турција кривично ќе гони двајца европски политичари бидејќи поттикнувале палење на Куранот

Турски обвинители почнаа истрага против дански и холандски политичари под обвинение за поттикнување омраза и непријателство во јавноста и за навреда на верските вредности,...

Свет 24.01.23 | 11:55

Турција поднесе протест до Холандија поради кинењето копија од Куранот на протест во Хаг

Турција денеска го повика холандскиот амбасадор во Анкара на разговор во врска со протестот што се одржа во неделата во Хаг, а на кој беше искината копија од муслиманската...

Свет 23.01.23 | 14:26

ЕК го осуди палењето на куранот пред Амбасадата на Турција во Шведска

Европска комисија денеска го осуди палењето на куранот пред Амбасадата на Турција во Шведска. Портпаролот на ЕК истакна дека очекува шведските власти да ги преземат...

Свет 13.02.22 | 23:37

Хорор во Пакистан: Група луѓе каменувале маж бидејќи го запалил Куранот

Нервозна група луѓе каменувале до смрт маж за наводно сквернавење на Куранот во село во источен Пакистан, соопшти денеска полицијата. Според портпаролот на полицијата...