Ознака: купувам домашно
Економија 18.11.20 | 14:45

Ако има време: Со шесте илјади денари од државата ќе се пазари само кај што ќе каже Владата

Граѓаните со низок доход, пензионерите со пензија до 15.000 денари, корисниците на социјална пензија, млади од 16 до 29 години, самохрани родители, деца без родители и родителска...

Економија 27.09.20 | 14:15

Картички со 6.000 денари за пензионерите, ранливите категории граѓани и студентите, вкупно 280.000 луѓе

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција во Владата, ги соопши мерките од четвртиот пакет антикризни мерки. Меѓу 31-та мерка е и онаа во која Владатата ќе даде...

Економија 29.07.20 | 14:28

Наместо пари, граѓаните добиле празни картички „Купувам домашно“

Наместо пари, празни картички. Речиси 10 илјади граѓани кои добиле помош од државата за купување домашни производи, останаа со куси ракави. Картичките од банките им стигнале,...

Економија 17.07.20 | 21:15

Прифатени 8.330 приговори за домашната платежна картичка, се разгледуваат уште 245

Речиси сите приговори за домашната платежна картичка се проверени и се прифатени 18 проценти или 8.330. Лицата се додадени на kupuvamdomasno.gov.mk, банките се известени и ги печатат...

Економија 07.07.20 | 18:07

СДСМ продолжува со предизборниот поткуп, картички ќе се делат и од ракав

Носителката на листата на Коалицијата „Можеме“ во ИЕ 2, Сања Лукаревска, денеска од Куманово порача дека и по 15 јули ќе продолжат да работат за подобар живот и дека тој...

Економија 04.07.20 | 22:45

МФ изработи прирачник „Купувам домашно“ со објаснување што се спаѓа во домашни производи

Со цел стимулирање на купување домашни производи, а со тоа и поддршка на македонското стопанство во услови на COVID-19 кризата, домашната платежна картичка е наменета исклучиво...

Економија 20.06.20 | 18:15

Ангеловска: „Купувам домашно” ќе создаде навики за купување домашни производи

Купувањето на домашните производи и летувањето во земјата не треба да се однесува само на корисниците на домашните платежни картички и ваучерите, туку треба да го практикуваат...

Економија 16.06.20 | 11:29

Хаос со платежните картички, рокот за приговори истекува денес

Рокот за поднесување приговор до Генералниот секретаријат на Владата истекува  денеска напладне, а досега над  30 илјади приговори доставиле незадоволните граѓани...

Економија 10.06.20 | 12:56

Објавени се списоците на корисниците на платежни картички

Завршени се сите постапки и оваа недела започнува издавањето на платежната картичката, најави денеска министерката за финансии, Нина Ангеловска. Таа напомена дека...

Твитови 31.05.20 | 20:52

Очајни сте! Пишале „Домашно“ за да не пишат „македонско“

ЕЈ бре шалабајзери, место купувајте македонски произвооди, за да не стои МАКЕДОНСКО/МАКЕДОНСКА/МАКЕДОНСКИ, купувам домашно пишале. Провидни сте, очајни сте, пропаднати...