Ознака: криумчарење
Црна хроника 02.06.21 | 15:41

За 500-700 евра по човек криумчареле мигранти од Грција: Разбиена организирана криминална група

Во координирана полициска операција за сузбивање организирана криминална група за криумчарење мигранти се приведени шест лица, додека четири лица-членови на криминалната...

Црна хроника 02.06.21 | 14:20

ОЈО: Велешанец ја раководел криминалната група уапсена за криумчарење мигранти

Триесет и три годишен велешанец ја предводел криминалната група која утрово беше упасена за криумчарење мигранти. Во неа биле и две лица кои потекнуваат од земјите...

Македонија 19.05.21 | 20:55

Героски најави нов скандал со криумчарење мигранти од страна на личност од Извршната власт

Новинарот Бранко Героски во вечерашното гостување во емисијата Само вистина на Канал 5 телевизија, вели дека не се сеќавал во минатото да има нарко трговија директно...

Црна хроника 10.02.21 | 17:52

23-годишен скопјанец во волво пренесувал 93 мигранти

Регионалниот центар за гранични работи Исток поднесе кривична пријава против Х.Р.(23) од с.Брест, општина Чучер Сандево, поради постоење основи на сомнение за сторено...

Македонија 14.01.21 | 19:07

Бесценети македонски артефакти и икони на нелегалните пазари ширум светот

Дваесетина украдени икони веќе неколку години фаќаат прашина во витрините во два музеи во Албанија, чекајќи тамошните власти да донесат одлука за нивната судбина. Станува...

Свет 02.12.20 | 13:30

Се обидела да шверцува кокаин во лажен труднички стомак од лубеница

Бразилка е уапсена откако при нејзин претрес се покажало дека трудничкиот стомак  е лажен. Таа под фустанот сокрила лубеница полна со пакетчиња кокаин, и се преправала...

Црна хроника 28.05.20 | 19:08

Две лица од струмичко криумчареле мигранти

Двајца жители на струмичкото село Градошорци се осомничени за криумчарење на мигранти од Бангладеш, Авганистан, Пакистан и Ирак. Според информациите на МВР, полицијата...

Економија 10.03.20 | 16:58

Мигрантите не одат веќе по течението на Вардар, туку по планинските предели

Обидите за криумчарење мигранти не запираат. И покрај тоа што состојбата на јужната граница е стабилна, полицискиот билтен секојдневно регистрира нови случаи во кои...