Ознака: кражба на струја
Економија 13.11.22 | 23:12

Граѓаните не плаќаат струја за оние кои ја крадат, тврди Бислимоски

Не, не плаќаат и никогаш не плаќале, тврди директорот на Регулаторна комисија Марко Бислимовски на прашањето дали граѓаните плаќаат струја и за оние кои ја крадат, во...

Македонија 05.11.22 | 12:38

Левица со кривична пријава за кражба на струја во Арачиново

Левица поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје за кривично дело „Кражба на електрична енергија, топлинска енергија или природен гас“, предвидено...

Скопје 26.08.22 | 18:24

Штом Бектеши нашол решение за струјата во Арачиново, не мора да плаќаат и другите, ќе најде и за нив

Eксминистерот Џевдет Хајредини ја искоментира прес-конференцијата na министерот за економија Крешник Бектеши, кој се пофали дека успеал да нејаде решение за деценискиот...

Економија 18.08.22 | 12:02

Во Скопје се краде струја во вредност од 50 милиони евра, само Арачиново краде 6 милиони евра

Само за една година, според некои пресметки на луѓето вработени во ЕВН кои секојдневно се на терен, околу 50 милиони евра е вредноста на украдената струја само од Скопскиот...

Македонија 19.11.21 | 09:25

Директорот на ГТЦ тврди: Во нашите објекти не се краде струја

АД ГТЦ СКОПЈЕ е во мнозинска сопственост на државата, а извршниот директор го именува Владата. ГТЦ поседува над 500 локали, од кои дел се во сопственост на ГТЦ, а дел се...

Скопје 19.11.21 | 08:33

ВМРО-ДПМНЕ: Крадењето на струја е заштитна марка на Заеви, сега од ГТЦ, а порано од Струмица

Крадењето на струја бренд марк на Заев, сега од ГТЦ, а порано од Струмица, велат од ВМРО-ДПМНЕ, потсетувајќи на случај од минатото во кој одговарал таткото на премеирот. Власта...

Македонија 18.11.21 | 10:34

Зошто на претседателката на Одборот на директори на ГТЦ така јавно ѝ честитаат за Саше Тасевски?

Зошто на претседателката на Одборот на директори на ГТЦ така јавно ѝ честитаат за Саше Тасевски, прашува портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, алудирајќи на веста...

Црна хроника 18.11.21 | 08:41

СДСМ и Спасовски го штитат коалицискиот партнер на Заев зa да краде струја од ГТЦ

Двојните аршини на владеењето на СДСМ излегоа на површина. Додека обични граѓани се малтретираат и тужат за една неплатена сметка, полицијата на Спасовски директно...

Македонија 12.07.20 | 22:00

Кандидати на СДСМ краделе струја за гласови?!

Жителите на Шуто Оризари откриваат дека кандидати за пратеници од СДСМ незаконски приклучувале улично осветлување во замена за гласови. Сведоци на овие случувања за...